zúčastnil aj riaditeľ Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) Zoltán Kása, ktorý prijal pozvanie primátora Milana Benča.
Pôvodne už tieto byty mali stáť, výstavbu však pribrzdil nedostatok financií. Po viacnásobných žiadostiach mesto získalo vlani deväťmiliónovú štátnu dotáciu a 15-miliónový úver zo ŠFRB. V decembri bolo z celkového počtu 190 dokončených 36 bytov, ďalších 18 bude hotových do konca apríla. "Priemerná úžitková plocha je okolo 43 metrov štvorcových a náklad na 1 meter je 17,2 tisíc korún," konštatoval vedúci odboru výstavby a dopravy Mestského úradu (MsÚ) v Prešove Marián Karabinoš. Priemerná výška mesačného nájomného predstavuje 2 756 Sk. Byty mesto prevzalo od zhotoviteľa stavby, prešovskej firmy Unistav. Prví nájomníci sa do nich nasťahujú začiatkom februára.
Vedúca odboru sociálneho, bytového a zdravotníctva MsÚ Anna Hrustičová konštatovala, že po hlavnom žrebovaní nájomníkov sa uskutoční ešte jedno "podžrebovanie", na ktorom sa už budú rozdeľovať konkrétne byty. Päť- a štvorčlenné rodiny budú mať pridelené dvojizbové byty.
"Žiadosti prišli začiatkom minulého roka a podmienky pre dotáciu boli limitované, preto tá pôvodná žiadosť bola upravovaná. Som veľmi rád, že v krátkej lehote sa tieto byty pripravili a ako som teraz počul, sú realizované v celoslovenskom meradle za veľmi nízke ceny," netajil spokojnosť riaditeľ ŠFRB Zoltán Kása a pokračoval: "Budúcim nájomníkom želám, aby sa tu dobre cítili. Keď som zhodnotil toto stavenisko, som presvedčený, že mesto ako také bude mať ďalšie požiadavky na Štátny fond rozvoja bývania. Som rád, že môžem potvrdiť, že rozpočet fondu pre rok 2005 je veľmi výhodný a verím, že v krátkej dobe budeme rokovať o ďalších možnostiach pomoci pre toto mesto."
Akým spôsobom by mohol ŠFRB pomôcť pri dostavbe ďalších bytov? "Od 1. januára platí nové nariadenie, ktoré má mnoho nových účelov, medzi inými kúpa bytov, najmä pre mestá a obce. Čiže treba nájsť pre danú situáciu vhodný účel." Podľa Kásu ostáva v platnosti pomer pôžičky a dotácie 70:30. Pôžička ŠFRB je zvýhodnená, podľa riaditeľa fondu môže dosahovať výšku až 1,1 milióna Sk na 1 nájomný byt za úrokovú sadzbu 1 percento s 30-ročnou splatnosťou.
Na to, čo bude s ďalšími nedostavanými bytmi na Majakovského a Sabinovskej sme sa opýtali zástupu MsÚ Mariána Karabinoša: "V súčasnosti je rozostavaných 108 bytov. Posledný z 54 bytov dokončíme do konca apríla, čiže ostane rozostavaných 54 bytov. Predstava mesta je taká, že tieto byty ponúkame občanom, ktorí by chceli odkúpiť holobyty. Táto problematika bola prediskutovaná mestským zastupiteľstvom, odobrila sa cena, robí sa prieskum, teda je tu možnosť tieto byty odpredať. Ostatných 82 bytov by sme radi dokončili ako nájomné byty, za predpokladu, že obdržíme úver zo ŠFRB a nenávratnú dotáciu z Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR."
Návrhom projektu nájomných bytov je architekt Irakli Eristavi. "Predbežne môžem vysloviť spokojnosť. Celkový dojem z finálneho výsledku bude hmatateľný až vtedy, keď sa to dokončí," povedal pre Korzár architekt, ktorého projekt sa stretol s kladnými ohlasmi v odborných kruhoch doma i v zahraničí, ale zároveň vzbudil aj kontroverzie. "Snažil som sa o autentické skĺbenie ekonomického potenciálu tejto spoločnosti s určitou víziou do budúcnosti. Podľa mňa táto vízia vedie k istému zjednodušovaniu, istej abstrakcii, oprosťovaniu sa od zbytočného dekóru," opísal projekt autor, pričom dodal, že táto stavba po dokončení bude utvárať charakter celej lokality. Ocenil tiež, že statická doprava sa neťahala do medziblokových priestorov, ale bude tam zeleň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.