po pol milióna korún. Dve žaloby však súd zamietol, pretože už ubehla zákonná lehota, v ktorej by ženy mohli žiadať finančné odškodné. Pre naše noviny túto informáciu potvrdil hovorca okresného súdu v Spišskej Novej Vsi JUDr. Dušan Puobiš.
Zhruba pred dvoma rokmi Rómky zverejňovali svoje životné príbehy o údajnej sterilizácii. Táto situácia rozvírila hladinu verejnej mienky snáď v celej Európe. Na Slovensku začalo rozsiahle vyšetrovanie, v krompašskej nemocnici si kontroly podávali kľučku. Žiadne porušenia zákona sa nezistilo. "Na základe trestného oznámenia podpredsedu Vlády SR v januári 2003 prebehlo rozsiahle vyšetrovanie podozrenia, ktoré prezentovala občianska iniciatíva. Podľa nich v súvislosti s výkonom sterilizácií rómskych žien na východnom Slovensku dochádzalo k porušovaniu ich práv na ochranu zdravia, či dokonca k likvidácii tejto etnickej skupiny v regióne. Vyšetrovanie viedol tím vyšetrovateliek, pod dozorom prokurátorky, aby jeho priebeh a výsledky boli čo najobjektívnejšie. V priebehu vyšetrovania bolo vypočutých 134 svedkov. Zadovážila sa rozsiahla zdravotná dokumentácia o každom spornom zákroku a bol podaný znalecký posudok z odboru gynekológie vysoko odborným ústavom na Slovensku. Výsledky vyšetrovania uvedené podozrenie nepotvrdili. Vo všetkých konkrétnych prípadoch postupovali lekári v súlade s platnými predpismi a výkon sterilizácie uskutočňovali len po súhlase každej z dotknutých žien a v záujme ochrany jej života a zdravia. V októbri 2003 bolo vydané uznesenie, ktorým bolo trestné stíhanie zastavené," informovala nás zástupkyňa hovorkyne z Prezídia PZ mjr. Mgr. Marta Bujňáková, ako dopadlo vyšetrovanie kauzy, ktorá nás "zviditeľnila" vo svete.
V prvom kole teda rómske ženy prehrali, dnes žiadajú zhruba po pol milióna korún od nemocníc ale už v rámci občianskoprávneho sporu. Našim novinám sa podarilo zistiť, že medzi päticou žalujúcich figuruje aj Rómka Renáta z Richnavy. Tá našim pokusom o rozhovor nadšená nebola. "Zakázali mi rozprávať sa s novinármi," povedala nám.
Jediné, čo nám prezradila je, že má aj svoju právnu zástupkyňu, jej meno, prípadne telefonický kontakt nám odmietla prezradiť. Rómske osady na Spiši sú svetom chatrčí, nízkej životnej úrovne. Veľa Rómov nemá ani základné vzdelanie, v osadách sa nájdu aj negramotní. Mladá Renáta nie je výnimkou. Ako sa teda dozvedela, že sa môže v občianskoprávnom spore domáhať peňazí? Odkiaľ nezamestnaná žena, odkázaná na sociálne dávky zoberie peniaze na právničku? "Poradili mi, že sa mám súdiť," to bola jediná veta, ktorú nám Renáta povedala.
Táto mladá žena v roku 2002 priviedla na svet dvojčatá cisárskym rezom. Jej zdravotný stav bol natoľko vážny, že prípadný ďalší pôrod by už nezniesla. Lekári museli preto pristúpiť k sterilizácii. Ona tvrdí, že podpísala síce povolenie, nevedela však, o čo ide, pretože bola pod vplyvom liekov. "Myslela som, že ide o súhlas k cisárskemu rezu," povedala nám.
Riaditeľ krompašskej nemocnice MUDr. Miroslav Kraus podobne ako pred dvoma rokmi aj teraz tvrdí k žiadnym nezákonným sterilizáciám u nás nedošlo. "Prebehlo vyšetrovanie, veď k tomu existuje aj rozsiahly spis. Všetko bolo v súlade so zákonom," povedal pre naše noviny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.