Bezdomovci sa chodia pravidelne "ohriať" na poštu, železničnú stanicu či úrad sociálnych služieb. Noci zvyčajne trávia v budove polikliniky, nemocnice, dokonca na chodbách niektorých bytoviek.
"Je to nepríjemné, neskoro večer sa vraciate domov a zakopnete o podivné indivíduum. Najmä staršie susedky majú strach, sťažujú sa a ani sa im nečudujem. Človek nikdy nemôže vedieť, čo od tohto typu ľudí očakávať," posťažoval sa jeden z obyvateľov kežmarských sídlisk.
Z nečakaného stretnutia s bezdomovcami majú obavy aj zdravotné sestry, aj keď si už pomaly na ich prítomnosť v nemocnici či poliklinike zvykajú. Nočné služby či skoré ranné príchody nie sú pre ne príjemné.
"Nechcel som veriť vlastným očiam, keď som v úzkej kovovej skrinke našiel spať človeka. Prišlo mi to ako paranormálny jav, že sa tam dokázal poskladať. Ale čo s ním urobíte? Mám ho vyhodiť na ulicu, nech tam zamrzne?" uviedol lekár z kežmarskej nemocnice.
Aj náčelník mestskej polície potvrdil, že najmä v dňoch, keď ortuť sústavne "visí" pod bodom mrazu, majú policajti robotu s bezdomovcami.
"Je to problém, chápem, že ľudia majú z nich obavy, väčšinou ide o neprispôsobivé typy, ale my ich nemáme kam umiestniť," uviedol náčelník Peter Višňovský.
Podľa jeho odhadov sa v Kežmarku pravidelne pohybuje okolo 10 ľudí bez domova.
"Je to citlivá téma a my si uvedomujeme, že ju treba riešiť. Úvahy smerujú aj k výstavbe provizórneho útulku, kde by bolo miesto na spanie a jednoduchá piecka. Uvidíme, ešte sa tým budeme zaoberať," povedal primátor mesta Igor Šajtlava.
Niektorí Kežmarčania upozorňujú, že aj o opustené zvieratá je v meste lepšie postarané ako o človeka v tiesni, iní naznačujú, že koncentrácia bezdomovcov v možnom útulku sa môže podpísať na zvýšenej kriminalite.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.