Štyria otcovia si už vyskúšali, aké je to byť pri narodení svojho dieťaťa. Okrem toho v tejto pôrodnici môžu pacientky rodiť bez bolesti.
Ako pre naše noviny uviedol primár oddelenia MUDr. Gejza Papp, pôrody v prítomnosti otca neboli možné z jednoduchého dôvodu. Nedovoľovala to priestorová skladba oddelenia. Kým sa muž dostal do pôrodnej sály, musel prejsť cez dve samostatné oddelenia. Dnes však nechcú zaostávať za ostatnými nemocnicami, preto pristúpili ku kompromisu.
Skúsenosť s účasťou pri pôrode majú za sebou už štyria muži. Jeden z nich si dokonca túto jedinečnú chvíľu, príchod svojho dieťaťa na svet, fotografoval. „Vo veľkých mestách takíto záujemcovia absolvujú na niekoľkých sedeniach prípravu. Oboznámia ich, čo všetko sa v čase pôrodu deje v sále, dokonca im o tom aj premietajú film. My zatiaľ takéto možnosti nemáme. Z tohto dôvodu otec s nami absolvuje rozhovor. Musíme zistiť, či nereaguje negatívne napríklad na krv alebo bolesť svojej manželky. Chceme sa presvedčiť, že tento muž je psychický odolný a v sále pri pôrode nespôsobí žiadne problémy. Myslím tým napríklad nevoľnosť či dokonca zamdlenie," popísal G. Papp.
Okrem toho, ženy môžu v gelnickej nemocnici priviesť na svet svoje dieťa pomocou epidurálnej analgézie. Ide o bezbolestný pôrod. Kvôli tejto metóde gelnický anesteziológ primár MUDr. Ľubomír Ševčík absolvoval odbornú stáž. Práve on totiž zavedie pacientke do oblasti chrbtice katéter. Budúca matka nemá v čase pôrodu žiadne fyzické problémy, môže bez problémov chodiť. Pri pôrode musí však nepretržite byť anesteziológ so svojou sestrou, pretože dávkuje anestetikum. „Pri pôrode je najbolestivejšia časť otváranie sa. Samotný pôrod - príchod dieťaťa je už kratší a menej náročný po fyzickej ako aj algickej stránke. Epidurálna analgézia potláča bolesť, ale na druhej strane neovplyvňuje činnosť maternice," vysvetlil G. Papp.
Túto metódu však lekári nemôžu použiť pri všetkých budúcich mamičkách. Existujú určité kontraindikácie, s ktorými sú pacientky dopredu oboznámené. V Gelnici zatiaľ bezbolestne rodilo niekoľko mamičiek. Ide o platenú službu, pacientka zaplatí 1 800 korún. Je to tímová práca pôrodníka a anesteziológa.
Pripomeňme si, že Nemocnicu s poliklinikou v Gelnici od 22. decembra minulého roka prevádzkuje nezisková organizácia Pro Vitae so sídlom v Drieňove. Jej riaditeľkou je Veronika Miklošová. Ako uviedla jedna zo zakladateliek organizácie Ing. Viera Dujakovičová, cieľom zavádzania spomínaných noviniek je skvalitniť zdravotnícke služby v gelnickej nemocnici a tým samozrejme prilákať pacientky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.