technických zásahov sme vlani vyrážali 91-krát len k dopravným nehodám," informuje vedúci oddelenia požiarnej prevencie Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Revúcej Štefan Nikolovič. Verejná mienka je hasičom naklonená, pretože zachraňujú nielen pred ohňom, ale aj pred inými prírodnými živlami. Vyžaduje sa od nich fyzická a psychická zdatnosť, teoretické i praktické odborné znalosti. "Napríklad niekoľkokrát odstraňovali hniezda sršňov, pretože ohrozovali deti. Jednému mužovi zase spadol do studne pes, vzácna rasa. Tak ho naši hasiči odtiaľ úspešne vytiahli. Pri dopravných nehodách v prvom rade vyprosťujú ľudí a ak na mieste ešte nie je lekárska pomoc, poskytujú predlekársku pomoc".
Napriek všestrannej pomoci, ktorú dokážu vyškolení príslušníci poskytnúť, neustále sa nájde niekoľko "dobroprajných" ľudí. Vyvolajú falošný poplach a hasičov privolajú k miestu, kde sa vlastne nič nestalo. Výjazd pritom stojí niekoľko tisíc korún, nehovoriac o tom, že práve v tej chvíli môže potrebovať pomoc niekto, komu ide skutočne o život a nie o zábavu. "Aj vlani vyvolali niekoľkí ľudia planý poplach. Snažíme sa síce vždy udalosť overiť spätným volaním na číslo, odkiaľ volal oznamovateľ, nie vždy sa to však podarí. A potom sa stane, že vyrážame nadarmo". Takýto človek sa dopúšťa priestupku, ktorý môže byť pokutovaný až do výšky 5-tisíc korún. Š. Nikolovič potvrdzuje, že aj teraz riešia niekoľko prípadov a nejeden už skončil práve pokutou. Zistiť meno a číslo telefonujúceho totiž problém nie je. Ani zistiť, ktoré dieťa práve telefonuje na bezplatnú linku 150 len preto, lebo sa nudí. "Bohužiaľ, na operačnom stredisku sa to stáva často a väčšinou ide o deti. Hasiči však už vedia podľa telefonátu vopred rozpoznať, že ide len o zabávajúcu sa mládež a nie požiar".
Pri skutočných požiaroch zasahovali vlani revúcki hasiči 97-krát. Celkovo absolvovali 244 výjazdov. Zachránili pri nich 296 ľudí a majetok za vyše 74 miliónov korún. Okrem zásahov však hasiči podrobujú protipožiarnym kontrolám aj právnické osoby a podnikajúce fyzické osoby. Zistili 1 612 nedostatkov, pričom právnickým osobám naparili štyri pokuty v objeme 45 tisícok. V desiatich priestupkových konaniach dostali fyzické osoby za porušenie povinností na úseku ochrany pred požiarmi celkovo 4 500-korunovú pokutu. "Nedostatky sa ukazovali hlavne po zmenách technických predpisov, požadujú sa ďalšie podmienky a podnikatelia to nestíhajú sledovať. Preto po kontrole a stanovení termínu na odstránenie nedostatkov podmienky splnia a snažia sa, aby mali urobené opatrenia proti vzniku požiarov," dodáva Š. Nikolovič.
Snáď najväčšej popularite sa hasiči tešia u detí. Najmä v Revúcej a v Tornali, kde organizujú besedy a ukážky hasičskej techniky a zásahov. Počas jednej takejto akcie prišlo v spomínaných mestách 450 detí v sprievode 28 dospelých.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.