stanice. Pomaly začínajú strácať trpezlivosť.
Doterajšia investícia do opráv totiž začne "brať skazu" a to, čo vynovili, budú musieť znovu opravovať. Príkladom je aj strecha či plastové okná. Podstatnú úsporu v terajších nákladoch na prevádzku by priniesla aj vlastná kotolňa. Tú už majú, chýba však asi 200 metrov prípojky k rozvodu plynu a prerobenie rozvodov na systém ústredného kúrenia. "Stále je naším dodávateľom tepla nemocnica. Mesačne za teplo platíme okolo 12 200 korún a pritom za vlaňajšok sme doplácali na vyrovnaní nákladov ešte 158 tisíc," skonštatoval riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Kežmarku Erich Lauf. Vlastná kotolňa stojí, kežmarskí hasiči však v sprchách majú len chladnú vodu. Keby už mohli spustiť svoju kotolňu, ušetrili by minimálne 60 percent z terajších nákladov na teplo.
"Netvrdím, že podmienky sú úplne nevyhovujúce, veď v porovnaní s priestormi, ktoré sme mali v starej zbrojnici v meste je to výrazná zmena, ale stále je to len akési provizórium," uviedol E. Lauf. Rekonštrukciu priestorov, do ktorých sa presťahovali pred piatimi rokmi, rozbehli v roku 2003. Za ten čas stihli preinvestovať päť miliónov, urobili nadstavbu nad garážami, kde pribudlo nové operačné stredisko, samostatná jedáleň pre hasičov, sklzové tyče do garáží. Operatívnosti zásahov pomohla aj výmena starých dverí na garážach za roletové. V rámci rekonštrukcie vymenili v administratívnej časti budovy okná za plastové, vonkajšie úpravy na fasáde však už nebolo za čo dokončiť. "Dôležitá je aj oprava strechy, keď viac prší, zateká nám do budovy a pri nedávnej veternej smršti nám poškodilo aj strechu nad garážami. To sme aspoň provizórne opravili. Keď je silnejší vietor, v budove je ako v mrazničke," dodal riaditeľ OR HaZZ v Kežmarku.
V rámci rekonštrukcie má v areáli ešte pribudnúť vlastná čistiareň odpadových vôd, samostatná studňa, ktorú by využívali najmä na plnenie cisterien a umývanie vozidiel, v plánoch sú aj vlastné vodovodné a elektrické prípojky, či autoumyváreň a terénne úpravy. Už rok však hasiči z Kežmarku s robotou "stoja". "V počte mimoriadnych udalostí je Kežmarok v rámci kraja na štvrtom mieste, ale neviem, či tomu zodpovedá aj prísun peňazí na investície," skonštatoval Erich Lauf. Nevzdáva sa však nádeje, že tento rok rekonštrukciu dokončia a celý objekt stanice skolaudujú.
Jeho muži si medzi sebou povrávajú, že Kežmarok je asi ďaleko a téza "bližšej košele" sa im zdá byť pravdivá. "Keby sme peniaze na dokončenie rekonštrukcie dostali, tak nemáme dôvod držať ich, samozrejme, že by šli do Kežmarku. Neviem s určitosťou povedať, ako to bude tento rok, poradu k rozpočtu máme v druhej polovici mesiaca," vysvetlil riaditeľ Krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove Miroslav Kanaš. Ako dodal, v celom kraji sa potreby na investície vyšplhali tento rok na približne 83 miliónov korún. Priznal však, že Kežmarok z toho predstavuje najmenšiu položku, 5 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.