tatranskú petíciu. Zatiaľ sa koordinačný výbor Modré Tatry dohodol na texte, s ktorým chcú osloviť občanov, zástupcov samosprávy z regiónu, ale aj podnikateľov, urbárnikov, či vlastníkov lesov.
"Znepokojuje nás plytkosť krokov niektorých organizácií a kvalita verejnej diskusie. Je smutným faktom, že sa hrá len o to, kto bude mať širšie lakte v rozhodovaní o Tatrách, aby z národnej tragédie čo najviac vyťažil," píše sa v texte chystanej petície. Tatranci ňou chcú dať najavo, že rozhodovanie "o nás bez nás" sa im nepáči a chcú byť spoluzodpovední za obnovu prírodného dedičstva. "Snažíme sa takto upozorniť, že chceme byť pri tvorbe zásadných dokumentov o obnove a ďalšom rozvoji Tatier," uviedol jeden z členov koordinačného výboru, predseda Regionálneho združenia tatranských a podtatranských obcí (RZTPO) Štefan Bieľak. To, že sa Tatranci a obyvatelia podhoria "prebrali" až teraz, nepovažuje za chybný krok. "Nikdy nie je neskoro. Diskusie rôznych občianskych aktivít z iných oblastí aj tak nepriniesli nič konkrétne. Nič sme nezmeškali, tvorba dokumentov sa ešte len začína a do nej chceme vstúpiť," dodal Š. Bieľak.
Členovia koordinačného výboru Modré Tatry majú ďalšie stretnutie naplánované na budúci týždeň, potom už chcú s petíciou a podpisovými hárkami navštevovať obyvateľov Tatier i celého regiónu. "Našou snahou je, aby človek ostal súčasťou prírody a aby Tatry boli vzorom iným regiónom Slovenska v tom, ako plnohodnotne a udržateľne rozvíjať svoj región," doplnil Marián Rusnák z občianskeho združenia Čisté Tatry. Práve to, spolu so Združením cestovného ruchu Vysoké Tatry a RZTPO, chce zmobilizovať domácu verejnosť, aby dala vedieť o svojom záujme podieľať sa na budúcej podobe Tatier. Túto iniciatívu privítal aj tatranský primátor. "Verím, že bude impulzom pre mobilizáciu síl v prospech Tatier," povedal Ján Mokoš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.