panelákov.
"Slovenská živnostenská komora zorganizovala toto stretnutie na základe svojich kontaktov s pánom Žiškom, ktorý doporučil a pripravil stretnutie s jednou spoločnosťou," uviedol pre Korzár predseda regionálnej pobočky SŽK v Prešove Patrik Tomič. Podľa Tomiča má SŽK snahu dotiahnuť financie na východ.
"Momentálne je tu prílev zahraničných investícií veľmi malý, alebo sa robia rôzne obštrukcie na to, aby tu nedošli," podotkol P. Tomič.
"Na stretnutí sa rozoberali otázky týkajúce sa bývania. Streli sme sa preto, aby sme si objasnili príčiny, prečo zatepľovať. Pri zvyšovaní cien energií nastala situácia, že ľudia si začali uvedomovať, že jedinou cestou, ako ušetriť, respektíve ako si zvýšiť komfort bývania je zatepľovať a celkovo rekonštruovať panelové bytové domy. Vznikajú veľké straty energie," povedal Franitšek Tkáč, ktorý sa zaoberá problematikou revitalizácie panelových domov. Ako zvýraznil, nejde len o otázku tepla, ale aj hlučnosti, prašnosti. Rekonštrukciou sa naviac zvyšuje komfort bývania i cena bytu.
Panelové domy na Slovensku sú zväčša prestarnuté. Pred časom sa objavili informácie, že klasické panelové bytovky majú limitovanú životnosť a môžu byť časovanou bombou. "Osobne si myslím, že tie obavy sú nadnesené. V každom prípade to vychádza z určitej podstaty panelových bytových domov, ktoré naozaj majú určitú dobu životnosti. Bola stanovená za predpokladu pravidelnej údržby. Tá sa nevykonávala. Tento problém sa teda začína objavovať... Ľudia si nie vždy uvedomujú zmeny vlastníckych vzťahov. To, že už len oni sú majitelia a nie je tu nikto, kto by im ten ´barák´ spravil zadarmo," konštatoval Tkáč.
Na margo tepelného hospodárstva uviedol: "Nepoznám situáciu v Prešove. Vo všeobecnosti si myslím, že tepelná sústava bola budovaná v čase, kedy otázka tepla nebola prvoradá, lebo teplo bolo relatívne lacné. V súčasnosti je výroba tepla a teplej vody veľmi nákladná. Väčšinou je tepelná sústava zastaralá, aj keď sú aj zrekonštruované sústavy, ale väčšinou sú tepelné rozvody vysoko stratové. Osobne som zástancom malých kotolní, aby sa eliminovali straty, ktoré vznikajú po ceste."
Jozef Žiška pôsobil osem rokov v Trenčíne ako primátor. Čo robí na pôde Slovenskej živnostenskej komory v Prešove? "Po rokoch sa venujem svojej profesii. Zhodnocujem svoje skúsenosti a snažím sa ich odovzdať ďalej. Našiel som si nových kolegov pre svoju prácu, samozrejme, nehazardujem so starými známosťami. Prišiel som tu predstaviť istý produkt, ktorý som už viac rokov hľadal vo svete... Môže pomôcť fyzickým osobám, samosprávam, spoločenstvám a správcov bytov a podobne," odpovedal Jozef Žiška, ktorý tiež poukázal na zmeny vlastníckych vzťahov: "Na jednej strane boli byty lacné, na druhej sú to načasované bomby - okrem sanácie sa do nich nevložila ani koruna. Dnes tie prostriedky chýbajú. Dôležité je, aby ľudia svoje peniaze využívali efektívne a jednou z ciest je úspora energie. Najlacnejšia energia je tá, ktorá sa nevyrobí a neminie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.