Ako prví dostanú vodovod obyvatelia tamojšej rómskej osady. "Poviem to otvorene. Prečo nevyužiť možnosť čerpať peniaze z EÚ, keď sa to dá. A na projekty infraštruktúry pomerne rýchlo. Postupne napojíme celú dedinu. Projekt obec spolufinancovať nemusela, ani schválené peniaze z fondu Phare v objeme 32-miliónov korún nepôjdu cez obecnú kasu," hovorí starosta Pavol Gášpár.
Faktom je, že projekt obsahuje nielen vodovod, ale aj vybudovanie kanalizácie a čističky odpadových vôd. Brzotínčania nemali vodovod nikdy. Každá domácnosť mala k dispozícii vlastnú studňu, ale so zdravotne závadnou vodou. Hygienici ju odporúčali využívať ako úžitkovú. "Obsahuje veľa vápna, železa a dusičnanov. V niekoľkonásobne vyššej miere, ako je maximálna povolená norma. Ľudia si na tú vodu rokmi zvykli. Šťastím však je, že doteraz nevypukla nejaká choroba, najmä u Rómov. Nie každý ju totiž používa ako úžitkovú," pokračuje starosta.
Vodovod, čistička aj kanalizácia by sa mala začať stavať súbežne už v najbližších týždňoch, ukončenie stavieb predpokladá starosta na október tohto roku. Jedna tretina obce s rómskou osadou bude napojená na vodovod aj kanalizáciu, ďalšia tretina zatiaľ len na kanalizáciu. Časť obce s približne 40 domami ostane bez obecného vodovodu a kanalizácie, projekt sa jej ani nedotkne. V tejto časti býva aj samotný starosta.
"Bývam na takom mieste, kde nebude kanalizácia a voda ešte asi dva roky," hovorí so smiechom. "Ale stále je lepšie, že sme získali peniaze aspoň na začiatok. Jednoduchšie sa bude pokračovať v napájaní ostatných domácností. Je pravdou, že ľahšie sa získavajú peniaze na takýto typ projektov, pretože pomoc EÚ smeruje práve k odstráneniu zaostalej úrovni v osadách," hovorí.
Škodlivú vodu už nebude musieť zo studní ťahať približne 500 ľudí. Starosta ráta s napojením základnej školy, zdravotného strediska a sociálnych bytov, ktoré sú práve kvôli nekvalitnej vode podľa P. Gášpára prázdne. Na studne a minerálky bude naďalej odkázaných asi 700 ľudí.
"Dúfam, že o rok, dva, budeme vedieť nájsť financie aj na zvyšok obce. Ale dovtedy, kým nebude ukončený spoločný vodovod piatich susediacich obcí, nebude vodovod ani u nás. Verím, že sa to ukončí už tohto roku," dodáva starosta.
Spoločný vodovod sa buduje už od roku 1993. Zdroj kvalitnej vody je umiestnený v katastri Brzotína. Z pôvodne 88-miliónovej stavby sa postupne prostredníctvom každoročných prídelov od štátu doteraz prestavalo 36 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.