vybrala z 13 nominovaných skutkov a rozhodla o prvých troch miestach. "Najmenej nominácií bolo zo Slovenska a najviac z Poľska. Napriek tomu mala komisia ťažkú úlohu, lebo bodové rozdiely medzi nominantmi boli minimálne," uviedla správkyňa spomínanej nadácie Mária Hudáková. Pripomenula tiež, že v tomto ročníku súťaže sa hodnotili skutky jednotlivcov v prospech záchrany lesov na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku a v Čechách v rokoch 2003 až 2004.
Ceny v podobe kníh o lesoch a ekológii, ako aj finančné odmeny prišiel do Prešova víťazom odovzdať zástupca hodnotiacej komisie z Poľska Jacek Zachara, inak aj aktivista poľskej mimovládnej organizácie Olszówka. "Potešilo nás množstvo nominácií. Ja osobne som rád, že sa zdvihlo povedomie ľudí a bojujú proti ničeniu prírody," povedal za poľských ochranárov.
Na prvom mieste sa prekvapujúco umiestnil Slovák, inak podnikateľ a občiansky aktivista Juraj Kukla. Cenu dostal za odvahu postaviť sa proti rozsiahlej rabovačke stromov na Považí, ku ktorej došlo pod zámienkou čistenia brehov Váhu. "Aj iní ľudia to vedeli, ale ja som sa nemohol pozerať na to, ako sa v noci odváža drevo, ako sa zrezávajú mohutné a zdravé stromy, pozostatky lužných lesov s výskytom topoľa čierneho. Musel som osloviť veľa inštitúcií aj ľudí, kým bol výrub zastavený," povedal nám o svojej skúsenosti.
Druhú cenu porota udelila Čechovi Tomášovi Myslikovjanovi, pracovníkovi Chránenej krajinnej oblasti Beskydy za jeho nezvyčajné úsilie pri vyhlásení šiestich nových a rozšírení dvoch súčasných osobitne chránených území v Beskydách. Výdatne mu pri tom pomohla aj Lesná správa Ostrovice. Podarilo sa im rozšíriť chránené územie o 580 hektárov nových prírodných rezervácií a 140 hektárov ochranného pásma.
Na treťom mieste sa umiestnila česká dvojica Pavel Štorch a Petr Křížek. Ide o aktivistov Hnutia Duha a cenu dostali za osobné nasadenie pri blokáde ťažby v Národnom parku Šumava Prameny Vltavy. "Blokáda v pralesovitom lese, ktorý chceli vyrúbať údajne kvôli škodcom, trvala asi dva týždne. Často dochádzalo k slovným prestrelkám s lesníkmi a občas to bolo aj tvrdšie... Oficiálna cesta nezabrala a väčšia vlna odporu verejnosti sa zdvihla až vtedy, keď sme upozornili, že sa rúbe na prameni Vltavy," povedal Petr Křížek. Neskrýval, že občas sa schyľovalo aj k bitke s lesníkmi. Blokádou a vytrvalým oslovovaním kompetentných sa im podarilo dosiahnuť, že Ministerstvo životného prostredia ČR nakoniec ťažbu zastavilo.
Súťaž Lesosochranársky čin roka v prospech obyvateľov a lesa, ktorá je cezhraničným projektom spolufinancovaným z fondu EÚ, pokračuje. Nominácie očakáva Nadácia Zelená nádej počas celého roka 2005.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.