súčasná hlava obce Andrej Kurimský. Ten prvý zastával funkciu sedem rokov. V polovici volebného obdobia v roku 1996 však bol z nej odvolaný na základe rozhodnutia poslancov.
"Situácia bola v obci taká, že ľudia doslova po sebe hádzali kamene. Na účte obce zanechal dlh štyritisíc korún," konštatuje Kurimský.
Čo na to hovorí Marčišin: "Útočili na mňa, že sa nestarám, že som obchodník. Rozhodol som sa odísť do dôchodku. Do obce som však za tieto roky investoval 235-tisíc korún. Kurimský však za sedem a pol roka nedal do obce ani korunu. Nestará sa, nemáme odprataný sneh, v obci nefunguje verejné osvetlenie."
"Nie je to pravda, svieti hodinu denne v rámci šetrenia," konštatuje Kurimský.
Podľa zákona o obecnom zriadení môže len obecné zastupiteľstvo vyhlásiť hlasovanie o dôvere starostovi. A to na základe petície, ktorou o to požiada aspoň 30 percent oprávnených voličov. V Ondavke podpísalo takúto petíciu jedenásť obyvateľov obce z 23. Vyslovili ňou nespokojnosť so starostom Andrejom Kurimským.
"Za sedem rokov pôsobenia vo funkcii nezvolal ani jednu obecnú schôdzu, ani jedno posedenie s dôchodcami, ani posedenie so ženami," stálo v odôvodnení petície, ktorú v marci minulého roku poslal petičný výbor na obecný úrad. Po viacerých urgenciách a upozornení okresnej prokuratúry sa petícia dostala na program rokovania zastupiteľstva, ktoré sa zišlo 31. decembra.
V zápisnici z rokovania stojí: "Bola prerokovaná petícia za odvolanie starostu, ktorú inicioval Andrej Marčišín. Poslanci vyslovili plnú podporu starostovi a požiadali ho, aby zotrval do konca volebného obdobia." Ďalej sa v nej konštatuje, že petícia bola neopodstatnená, neobsahovala dôvody, pre ktoré je treba starostu odvolať. Tiež sa tam nachádza konštatovanie, že prevažná časť tých občanov, ktorí sú na petícii podpísaní, ani nevedeli, čo podpísali. Následne sa menuje občan M. S., ktorého mal Marčišín zavolať do svojho obchodu a opiť tak, že ani nevedel, čo podpisuje. "Žiadne opíjanie! Na to, že podpísal, mám svedkov," vyvracal toto konštatovanie v obecnej zápisnici Marčišín.
Zo zápise zo zastupiteľstva sa však objavil ešte jeden zaujímavý bod. Poslanci Peter Porjanda a Fedor Hoďo sa vyjadrili k potrebe vrátiť obci časť obecného úradu, ktorú Marčišín odkúpil od istej obchodnej siete: "Túto postavili občania svojpomocne a až za starostovania pána Marčišína jej bolo pridelené neexistujúce popisné číslo a bola účelovo prevedená."
Pripomíname, že zastupiteľstvo v Ondavke zasadlo 31. decembra. Avšak o pár dní už Andrej Marčišín žiadal od okresnej prokuratúry právnu pomoc.
S tým, že 2. januára sa do jeho nebytových priestorov vlámal starosta Kurimský. "Znehodnotil dve visiace zámky a do mojich priestorov uložil svoje nepotrebné veci. Týmto činom mi spôsobil veľkú škodu," tvrdí Marčišín.
Prokuratúra záležitosť odstúpila na okresné riaditeľstvo polície. Polícia celú záležitosť napokon posúdila tak, že starosta Ondavky Andrej Kurimský spáchal priestupok proti občianskemu spolunažívaniu a majetku a zaslala podnet na riešenie na Obvodný úrad v Bardejove, odbor všeobecnej vnútornej správy. Tu sa však žiada uviesť, že Andrej Kurimský je zamestnancom bardejovského Obvodného úradu, funkciu starostu Ondavky vykonáva na úväzok.
Prečo sa však starosta Kurimský vlámal do súkromných priestorov? "Ide o priestory obecného úradu. Za svojho starostovania tam mal Marčišín obchod. Keď sme chceli, aby obecnému úradu platil nájom, stiahol si obchod do svojho domu a nastali problémy, ľudia začali chodiť za nákupmi do Vyšnej Polianky. Takže som obchod v priestoroch obecného úradu obnovil. Marčišín sa začal rozčuľovať, že mu konkurujeme. Situáciu riešil tak, že odkúpil tieto priestory. Urobil to však podvodom a my sme to dali na súd," vysvetľoval starosta.
"Je to ohováranie," reagoval na slová starostu Andrej Marčišín, a povedal nám svoju pravdu. Je v tom zmysle, že obchodná sieť, od ktorej odkúpil nebytové priestory prispela na výstavbu budovy obecného úradu a vlastnila z nej 40 percent. Tiež v nej fungovala 50 rokov a pomáhala pri maľovaní, opravách strechy a všeličom inom. Platila obci aj daň z nehnuteľnosti. Zároveň nám ukázal uznesenie Okresného súdu v Bardejove. Obecný úrad v Ondavke (nie starosta Kurimský) totiž žiadal súd o zrušenie kúpno-predajnej zmluvy na spomínané priestory. Paradoxne obec ako nezainteresovaná osoba žiadala zrušiť zmluvu medzi Marčišínom a obchodnou sieťou. Súd však konanie vo veci zastavil. "Nemal mi kto poradiť," reagoval na rozhodnutie súdu starosta Kurimský a dodal, že na súde je vo veci už nové podanie.
A záver? Spor bývalého a súčasného starostu trvá, pre občanov Ondavky však nepriniesol žiadnu zmenu. Práve naopak. V obci je pomaly každý s každým rozhádaný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.