Lomnice. Komorná výstava portrétov z jej autorskej dielne zdobí steny popradskej cukrárne Domenico.
Hoci Božena Mrhová, rodáčka z Třebechovíc, vyštudovala v Prahe umelecký odbor fotografie, pri stereotype ateliérovej tvorby nevydržala dlho. Fotografia ako umenie ju síce fascinovala, ale rozletu jej tvorivosti nestačila úplne. Zlákal ju svet voľnej tvorby a ešte silnejším putom ju natrvalo pritiahli Tatry.
"Od roku 1953 pracovala vo vtedajšom Tatranskom múzeu v Poprade, neskôr ako fotodokumentaristka v Múzeu TANAPu v Tatranskej Lomnici. Zanechala po sebe obrovský archív fotografií z terénnych výskumov či už botanických alebo etnografických," zhodnotil jej pracovné zanietenie tatranský historik Ivan Bohuš. Ako dodal, popri fotografickej tvorbe Božena Mrhová neustále inklinovala k voľnému výtvarnému prejavu, absolvovala kurzy portrétnej maľby. V jej početných grafikách, ilustráciách a maľbách dominujú krajinárske motívy, predovšetkým tatranské.
"Keď som prvý raz z okna vlaku videla Tatry, bola som skôr sklamaná ako očarená. Potom sa niečo zmenilo, zakotvila som tu. Dodnes však tvrdím, že to, čo vidíme z Popradu, nie sú skutočné Tatry. Ten ozajstný svet hôr človek precíti, až keď je nimi priamo obklopený, keď sa hýbe v ich strede," povedala výtvarníčka, ktorá čoskoro oslávi osemdesiatku. Za tatranskými motívmi už síce so skicárom v batohu nechodí po vrcholoch a dolinách, v pamäti jej však túry zostali navždy.
Obrazy, ktoré v Poprade vystavuje, sú prierezom jej portrétnej tvorby za ostatných päťdesiat rokov. "Niekoľkokrát som jej aj sám sedel modelom. Ľudia však viac poznajú jej maľby Tatier, jej vrelý vzťah k týmto horám je z tvorby cítiť a dostala sa do takých neprístupných častí, ako máloktorý maliar," poznamenal historik Ivan Bohuš.
Výstava portrétnej tvorby Boženy Mrhovej potrvá v Poprade ešte do konca februára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.