a Štefana Péchyho vznikla vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR.
"Knihu Levoča v obrazoch s určitým zoschematizovaním môžeme zaradiť medzi publikácie, ktoré majú prezentovať mesto skôr obrazom. Bola som rada, že som sa mohla podieľať na tejto knihe, pretože vždy som mala a ešte aj mám ten sen, ktorý sa mi ešte nie celkom naplnil v tejto publikácii - ukázať raz históriu mesta obrazom, ale vytiahnuť z dobových listín i kroník autentické záznamy ľudí. Čo ich trápilo, čo ich postretlo a na tom vydokladovať históriu mesta. Toto sa mi síce ešte nesplnilo, ale snažila som sa dať do textu tejto novej knihy aj záznamy z kroník, ktoré by mali ešte viac podfarbiť tú históriu," hovorí o Levoči v obrazoch autorka M. Novotná.
Ako dodáva, hneď v úvode knihy je napríklad citát zo Sperfogelovej kroniky o vzniku Levoče. Hovorí sa v ňom, že po tatárskom vpáde na Spiši ľudia trpeli omnoho viac ako počas vpádu Tatárov a nastal taký hladomor, že matky pojedali svoje deti. "Keď to čítam, cítim, aké je to mrazivé aj po tých stáročiach. A to hovoríme o kronike z polovice 15. storočia," hovorí o svojich pocitoch autorka.
Mesto požiadalo financie z grantového systému Ministerstva kultúry SR a keďže bolo úspešné, na svete je táto vskutku obdivuhodná publikácia o jednom z najkrajších miest na Slovensku. Takmer stostranová kniha o Levoči je skutočne tou najkrajšou pozvánkou do starobylého mesta. Zároveň je skvostom, ktorý poteší Levočanov i návštevníkov zvonku, historikov i laikov, ale aj zberateľov cenných historických publikácií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.