východnú Európu Janom Surotchakom (na snímke). Beseda bola zameraná hlavne na politiku amerického prezidenta, aj vo vzťahu k Slovensku.
"Je veľmi dôležité, aby sa hlavná myšlienka návštevy Georga Busha na Slovensku sa dostala aj mimo Bratislavy," povedal pre Korzár J. Surotchak. Z jeho pohľadu, Američana, ktorý na Slovensku žije a pracuje vyše desať rokov, je na škodu, že sa propaguje len konanie summitu: "Prezidenti Bush a Putin sa môžu stretnúť kdekoľvek. Slovensko je takto trochu v pozadí ich stretnutia. Pritom je oveľa dôležitejšie, že sa americký prezident stretne so slovenským prezidentom, premiérom a ďalšími politikmi hosťovskej krajiny. Vyzdvihne to význam slovensko-amerických vzťahov." J. Surotchak dúfa, že Slováci začnú vnímať prezidenta Busha inak: "pretože v Európe prevláda skeptický názor na jeho osobnosť. Určite zistia, že je silnou osobnosťou, múdry a komunikatívny. Je presvedčený o svojich myšlienkach a rád o nich diskutuje s verejnosťou."
IRI okrem informačnej kampane pred summitom pripravil podklady na diskusné témy, stretnutia a udalosti počas návštevy Georga Busha na Slovensku. "Navrhovali sme tiež, aby išiel s premiérom Mikulášom Dzurindom bicyklovať. Uvidíme, či sa to naplní," povedal európsky riaditeľ IRI. "Veľmi úzko sme spolupracovali s americkou ambasádou na Slovensku. Jednou z aktivít, do ktorej sme sa zapojili, je stretnutie prezidenta Busha s ľuďmi, ktorí sa výrazne zaslúžili o rozvoj demokracie na Slovensku, ale aj v Poľsku, Bielorusku a ďalších krajinách Európy. V rámci organizácie Priatelia Slovenska sme začali diskusiu o zjednodušení vízového režimu Spojených štátov amerických voči občanom Slovenskej republiky. Aj to by malo byť témou dvojdňového summitu," dodal.
Podľa jeho slov bude jednou z priorít summitu vystúpenie Busha na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave zajtra okolo 11.30 hod. Jeho reč bude adresovaná priamo občanom Slovenska. "Očakávam, že bude hovoriť o rozširovaní sféry demokracie a slobody vo svete, do čoho sa aktívne zapojilo aj Slovensko. Bude hovoriť aj o slovenskom príklade prerodu krajiny z totalitného režimu k demokracii, ktorý on sám považuje za kladný," zdôraznil.
Čo sa týka stretnutí Busha so slovenskými politikmi, je tam viac vecí, ktoré sa budú rozoberať. V prvom rade situáciu po voľbách v Iraku a na Ukrajine. "Hlavnou témou bude vytvorenie ústavy pre Irak. Prezident Bush možno požiada slovenských expertov o pomoc pri jej tvorbe. Ďalej prediskutujú vojenské záväzky Slovenska pri operáciách v Iraku i Kosove pod vedením NATO alebo USA. A tiež ako môže pomôcť Slovensko skúsenosťami krajinám vo svojom okolí, napríklad Ukrajine, pri reformách, ktoré by sa tam mali uskutočniť," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.