znel konečný verdikt poslancov, ktorí o jednom z bodov riadneho zasadnutia mestského zastupiteľstva rokovali niekoľko hodín. Na rokovaní sa zúčastnili aj podnikatelia, ktorí poplatok za tuhý komunálny odpad pokladajú za likvidačný. Napriek protestom, petícií a následnej debate priamo na zastupiteľstve, podnikatelia nedosiahli zrušenie a následný návrat k plateniu odpadu podľa množstva. Naďalej budú platiť 1,50-koruny za stoličku a deň. Po splnení všetkých záväzkov voči mestu im môže primátor odpustiť len spomínaných 30-percent. Zo zasadnutia, ktoré označili podnikatelia za frašku a veľké sklamanie odchádzali aj s úmyslom zmeniť zloženie mestského zastupiteľstva v najbližšom volebnom období.
"My sme si ich zvolili, majú nás zastupovať a nie nám podkopávať nohy. Je evidentné, že si musíme zvoliť niekoho, kto bude obhajovať naše záujmy a reprezentovať aj nás. Ani raz nám poslanci nepomohli. Tu ide o etiku a o maximálny prístup k svojim voličom. Aj my sme predsa súčasťou mesta a vo veľkej miere napĺňame jeho kasu," uviedol podnikateľ Ladislav Červeňák.
V diskusii k danej téme vystúpili viacerí podnikatelia, ktorí poslancom vyčítali nespoluprácu, diskrimináciu i to, že ich pri zhotovovaní návrhu doslova vynechali.
Poslanci sa však voči obvineniam bránili. "Nikto nikoho nevynechal. Vo finančnej komisií predsa sedia ľudia, ktorí o návrhu vedeli. Prijalo sa všeobecne záväzné nariadenie a zmeniť sa už nedá. Prišli s krížikom po funuse. Dohadovať sa malo v novembri," povedal poslanec Dušan Pavlík. Zároveň však pripustil, že si výšku stanoveného poplatku podľa kľúča 1,50-koruny a dňa nikto zo zúčastnených neprerátal.
Podnikatelia však nesúhlasia a myslia si, že nimi volení zástupcovia by mali v prvom prípade myslieť na svojich voličov, ktorí im dali svoje hlasy, a ktorých volili. "Nerozumiem, prečo sa nik z poslancov nespýtal na názor podnikateľa vo svojom rajóne, kam chodí na kávu, či na pivo. Určite by dostal správne vyjadrenie a celé to rokovanie v novembri by odznelo ináč. Teraz je neskoro vyčítať nám, neprišli ste. Nikto sa nás neopýtal, nikto nás neprizval, keď sa rozhodovalo. Chcela by som sa ich spýtať, kde boli vtedy," uviedla podnikateľka Gabriela Borzyová.
K zmene VZN teda nedošlo a podnikatelia budú aj naďalej platiť za odpad po novom 1,50 za stoličku a deň. Poslanci, opierajúc sa o zákon, ktorý neumožňuje nateraz zmeniť toto sporné VZN mesta, však prisľúbili, že s jednaním na túto tému ešte neskončili. Paradoxne pritom vyznie ďalšie ich vyjadrenie, že ide o najvhodnejší spôsob, ako naplniť rozpočet a zároveň zredukovať viac ako stovku barov a krčiem v Rožňave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.