nemocnici J. A. Reimana v Prešove. Ako uviedol primár krčného Slavomír Straka, začiatkom roku 2004 u nich prebehla rekonštrukcia operačného traktu. Tiež boli vybavení špičkovými prístrojmi, celkove do prístrojového vybavenia krčného oddelenia investovala nemocnica 15 miliónov korún. Zámerom je vytvoriť kvalitné diagnostické centrum. „Preto je pre nás veľmi dôležité mať mikroskopy a endoskopy. Už nám chýba iba prístroj na vyšetrenie sluchu," uviedol.
V minulom roku sa na krčnom oddelení prešovskej nemocnie zaoberali hlavne deťmi. Dostali prístroj na zmenšovanie krčných mandlí, aký nikde na Slovensku nie je. „Vo svete je to najmodernejšia metóda, mandle sa zmenšujú zvnútra a je to pre dieťa menej zaťažujúce, na druhý deň po zákroku môže ísť domov," vysvetľoval primár.
Zároveň dodal, že zväčšenie krčných mandlí je už dnes u detí častejším dôvodom na operáciu, než chronické zápaly. Skonštatoval, že neustále aj pribúda počet detských pacientov, ktorí majú zväčšené krčné mandle. Príznaky ani nemusia byť zjavné, ale dôsledky sú závažné. Týkajú sa kardiovaskulárneho systému, skrátka je to záťaž na srdce. Tieto deti majú v noci problémy s dýchaním, poruchy spánku a chrápu. Cez deň sú zase nesústredené, spavé, unavené, môžu byť aj agresívne, tiež môžu v škole neprospievať a mať problémy s jedením. Majú aj knedlíkovú reč, a hlavne toto by si rodičia mali všímať.
„Riešiť to treba preto, lebo v noci tými obrovskými mandľami dochádza k stavom, ktoré pripomínajú dusenie a tým pádom sa neokysličujú životne dôležité orgány," dôvodil Straka. Fakt, že donedávna sa týmto problémom nepripisovala dôležitosť, podčiarkol konštatovaním, že kým v predchádzajúcich rokoch zväčšené krčné mandle riešili iba ojedinelo, v minulom roku už mali takýchto zákrokov šesťdesiat.
Na krčnom oddelení prešovskej nemocnici sa venujú aj chirurgii prínosových dutín. „Sú to náročné operácie, ale už máme možnosť robiť ich tak, ako ich robia všade inde vo svete," zdôraznil Straka, zároveň informoval, že zaviedli aj novú operáciu, ktorou riešia nepriechodnosť slzných ciest: „Tento problém riešime v spolupráci s očiarmi, ale operuje sa to u nás za pomoci endoskopov."
O krčnom lekárstve doktor Straka hovorí, že je zaujímavé aj z toho pohľadu, že má veľa styčných plôch s inými odbormi, napríklad s neurológiou, stomatochirurgiou, aj s normálnou chirurgiou, s pľúcnym lekárstvom a tiež s alergológiou. „Ako jediné oddelenie v kraji tiež odstraňujeme cudzie telesá z dýchacích ciest a pľúc. Chcel by som upozorniť rodičov na orechy, oriešky, jabĺčka a popcorny, ktoré dávajú deťom. Ročne riešime dvadsať takýchto prípadov."
Povedal, že prezentovať sa môžu aj výsledkami pri operácií odstávajúcich ušníc. „Doteraz to nikto nerobil, my sme však za dva roky odoperovali 50 pacientov. Väčšinou operujeme deti. Poisťovne túto operácie hradia, je však nutné vyšetrenie od pedopsychológa a najlepšie je ju urobiť ešte pred nástupom školskej dochádzky."
Vo všeobecnosti primár krčného skonštatoval, že na ich oddelení je vysoký "obrat" pacientov. Ročne ich odoperujú okolo 2 tisíc a priemerná doba hospitalizácie je tri dni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.