Hoci včera všetky zložky krízového štábu, ktoré sa podieľali na likvidácii následkov kalamity mohli povedať, že ochranu životov, majetku i zdravia zvládli, oddych tak skoro nebude. To najhoršie je síce za nimi, ale riziko mimoriadnych udalostí stále trvá. Prognóza rýchlo sa topiaceho snehu a záplav, respektíve sucha a následných požiarov je príliš aktuálna. Vo Vysokých Tatrách napríklad stále trvá tretí stupeň povodňovej aktivity.
"Pripravujeme sa na všetky alternatívy. Krízový štáb sa stále schádza, má zriadené subkomisie, ktoré priebežne pracujú. V marci vyhodnotíme obhliadky terénu a miest, kde by mohlo dôjsť k prudkému topeniu snehu a hrozilo by riziko záplav," konštatoval šéf krízového štábu a prednosta Obvodného úradu v Poprade Milan Baran. Ako dodal, rizikovými sú lokality Tatranskej Lesnej, Studeného potoka, mimo nebezpečia nie je ani obec Stará Lesná.
"Za najviac ohrozené považujem toky Kežmarskej Bielej vody a Studeného potoka. Prekážky vo vodných tokoch sa nedajú momentálne tak odstraňovať, ako sme predpokladali, postup spomaľuje veľké množstvo snehu," povedal riaditeľ Povodia Dunajca a Popradu Slovenského vodohospodárskeho podniku Anton Baláž. Podľa jeho slov ak príde prudké otelenie, prípadne vo vyšších polohách aj dážď, podhorské obce budú ohrozené. "Niektoré toky môžu zmeniť svoje mikropovodia, prietoky v obecných potokoch sa môžu aj zdvojnásobiť," naznačil riziká A. Baláž. Ako potvrdil, v teréne sa vodári i lesníci snažia odstraňovať prekážky vo vodných tokoch aj za pomoci techniky, lanoviek, ale súčasné podmienky nedovoľujú dostatočný postup.
Skutočnosť, že situácia vo Vysokých Tatrách je stále vážna, potvrdil aj riaditeľ Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Poprade Ondrej Šproch. "Keď sa oteplí, prvým problémom budú povodne, potom v prípade sucha nastúpi riziko požiarov," naznačil.
Ako dodal, za nešťastné považuje aktivity rôznych ochranárskych združení, ktoré spomalili tempo likvidácie kalamity. "Všetky lesné cesty, zvážnice a vodné toky musia byť prístupné, bez ohľadu na to, v akom stupni ochrany prírody sú. Máme za to zodpovednosť. Zákon o ochrane prírody predsa nie je nadradený ostatným zákonom," konštatoval O. Šproch. Dodal tiež, že v jarných mesiacoch budú zrejme do praxe v lesoch TANAPu zavedené prísnejšie protipožiarne opatrenia a v suchých obdobiach nie je vylúčené ani obmedzenie prístupu do lesa. "Presné postupy určí pracovná porada so zástupcami Prezídia hasičského a záchranného zboru a rezortu pôdohospodárstva. Musíme tiež nájsť spôsob, ako nakladať s haluzinou," uzavrel O. Šproch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.