ktoré v súčasnosti pre súkromníkov predstavuje 750 korún.
Vyplýva to zo záveru štvrtkového stretnutia neštátnych lekárov a vedenia nemocnice. Medzi oboma stranami to "iskrilo" už niekoľko týždňov a tak sa do sporu zapojil zriaďovateľ Košický samosprávny kraj. Tam hľadali súkromníci pomoc potom, ako sa podľa vlastných slov (KSK) nedopátrali k novému zneniu zmluvy. Tá, ktorú im predložil riaditeľ nemocnice, bola pre nich neakceptovateľná a podpísať ju odmietli.
Riaditeľ MUDr. Vladimír Langer argumentoval, že jej znenie je totožné s tým, ktoré uvádza KSK na svojej webovej stránke. Problém bolo potrebné urýchlene riešiť, pretože hrozilo sťahovanie ambulancií súkromníkov mimo areálu nemocnice.
Neštátni lekári však už komunikovali s riaditeľom len písomne a svoje ponosy predniesli aj na minulotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Rožňave. Keďže tam riaditeľa neprizval nikto, na štvrtkovom stretnutí prítomným zástupcom KSK, rožňavským poslancom vo VÚC a takisto primátorovi mesta premietol V. Langer "inkriminovanú" časť zasadnutia zastupiteľstva na televíznej obrazovke v zasadačke nemocnice. Po tomto nasledovalo ďalšie "premietanie" z videoprojekcie. Riaditeľ prostredníctvom nej detailne reagoval na ponosy súkromníkov, ktoré prítomní krátko predtým videli na záberoch zo zastupiteľstva. A potom vyzval na diskusiu.
"Nerád by som bol, keby to prebiehalo konfrontačne a s emóciami," poprosil vedúci odboru zdravotníctva KSK MUDr. Igor Jutka. Informoval, že v Košiciach predstavujú ceny pre neštátnych lekárov aj vyše 1000 korún a 750 korún je podľa neho pre rožňavských lekárov akceptovateľná cena. "Nie je likvidačná pre neštátne zdravotnícke zariadenia," povedal. "Chceme, aby lekári ostali v poliklinike, je to dôležité aj pre pacientov. A hoci sme dostali súhlas na zriadenie štátnych ambulancií, neznamená to likvidáciu súkromných," dodal.
Keďže do celej kauzy zainteresovali súkromníci aj miestnu samosprávu, vystúpil aj primátor Ing. František Kardoš. "Celý spor ide na úkor pacientov a do toho už má samospráva právo vstupovať. Žiadame, aby sa situácia urýchlene vyriešila," povedal. Neskôr mu riaditeľ nemocnice pripomenul situáciu spred niekoľkých rokov, kedy v nemocnici zrušili urologické oddelenie, ktorému šéfoval práve V. Langer. "Vtedy som žiadal o pomoc a bolo mi povedané, že samospráva do toho vstupovať nemôže. A odrazu sa tento problém rieši na mestskom zastupiteľstve ". Primátor vo svojej reči zase pripomenul, že "na mestské zastupiteľstvo môže prísť každý občan a povedať svoj názor".
Poslanec vo VÚC János Vasik upozornil, že štvrtkové stretnutie sa zorganizovalo na podnet rožňavských poslancov vo VÚC. V záujme toho, aby sa spor vyriešil. Uznal pochybnosti súkromníkov o tom, či sa nimi uhradené peniaze vôbec sústreďujú aj vo fonde opráv.
Podľa MUDr. Ivana Gonosa sa za desať rokov žiadne významné opravy nerobili. "Asi majú pravdu a navrhoval by som kontrolu využívania týchto peňazí, napríklad aj formou komisie za účasti nášho poslanca vo VÚC".
Záver stretnutia patril krátkej prezentácii úspechov vedenia rožňavskej nemocnice. Riaditeľ informoval, že sa im podarilo znížiť mesačnú stratu medziročne z vyše 9,8-milióna na 1,5-milióna korún. Účastníci štvrtkového stretnutia veria, že týmto sa kauze dala pomyselná bodka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.