návrhy na transformáciu. Tento pokyn bol spúšťacím mechanizmom na zvolanie zamestnancov svidníckej nemocnice, na ktorom poverený riaditeľ Peter Fülöp prezentoval ako jednu z pracovných možností princíp samostatnej transformácie prostredníctvom zakúpenia akcií zo strany pracovníkov.
V praxi by to znamenalo, že každý pracovník si môže kúpiť akciu za 150-tisíc korún. Táto komerčná cena bola stanovená podľa výpočtu odborníkov. Vznikla by tak eseročka, v ktorej by 51 percent vlastnili zamestnanci a 49 percent prípadný investor. Inak povedané, polovicu zo 120 miliónového dlhu, ktorý nemocnica v súčasnosti má, by zaplatili zamestnanci. Na zhromaždení zamestnancov na tento návrh nikto nereagoval. V kuloároch však zazneli prevažne odmietavé postoje. "Ľudia dostali priestor na diskusiu a čas na rozhodnutie. Predsedníčka odborovej organizácie Jana Petričková ma práve informovala, že ani jeden zo zamestnancov neprejavil záujem o zakúpenie akcií," povedal nám včera poverený riaditeľ Peter Fülöp a dodal: "Bola to len jedna z verzií. Na zasadnutí zdravotníckej komisie PSK budem vo štvrtok za nemocnicu vo Svidníku navrhovať alternatívu, aby sa transformácie zúčastnil iba terajší zriaďovateľ, teda PSK a vonkajší investori."
Mimochodom, na spomínanom zhromaždení zamestnancov sa zúčastnili aj dvaja regionálni poslanci zo Svidníka Milan Cocuľa a Michal Gondek. Obaja sa zhodli na tom, že návrh, aby zamestnanci akciami vstúpili do procesu transformácie, neprinesie želaný efekt. M. Cocuľa zdôraznil, že nastal čas, aby nemocnicu riadili ľudia zvonku: "finančne silní, odborne zdatní. Lekári nech ostanú na svojich stoličkách a robia to, čomu rozumejú najlepšie." Michal Gondek mal o niečo razantnejšie postoje, keď pracovníkom otvorene povedal, že on sám by si na ich mieste akcie nekupoval a nevidí dôvod na to, prečo by zamestnanci mali platiť dlhy nemocnice len preto, aby si zachovali svoje pracovné miesta.
Úrad Prešovského samosprávneho kraja udalosti na zhromaždení zamestnancov nepovažoval za potrebné komentovať. Hovorkyňa Veronika Fitzeková veľmi stručne tlmočila názor župana Petra Chudíka. Podľa neho tento návrh nemá opodstatnenie a je scestný.
Odpoveď na otázku, ktorá cesta transformácie bude najvýhodnejšia v týchto dňoch hľadajú aj manažmenty ďalších troch nemocníc. Presnejšie v Humennom, Vranove nad Topľou a v Starej Ľubovni. Pravdepodobne sa tiež priklonia k modelu, pre ktorý sa rozhodol manažment svidníckej nemocnice. Faktom je, že ide o alternatívu, ktorú pred časom v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach zamestnancom prezentoval prešovský župan Peter Chudík. Rozhodujúce slovo ku konečným návrhom však budú mať regionálni poslanci na mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva. To by sa malo uskutočniť v priebehu marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.