požiarnej prevencie Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Prešove Pavol Komár. V marci až máji vzniká podľa štatistík posledných rokov najviac požiarov, aj keď vlani bolo v Prešovskom kraji o 199 požiarov menej ako rok predtým. Teraz stojí pred hasičmi problém nahromadenej vody vo forme snehu vo Vysokých Tatrách. Po novembrovej kalamite sa hasiči obávajú, čo sa stane, keď sa približne 300 miliónov kubických metrov vody v tatranskom snehu roztopí.
„V prvom rade hrozia záplavy a následne môžeme očakávať aj požiare v ťažko dostupných miestach Tatier, kde sú stále pováľané stromy," skonštatoval P. Komár. „Touto otázkou sa zaoberal aj vládny výbor pre oblasť Vysokých Tatier. Hasičský zbor vstúpil do rokovaní tiež. Jednak so zástupcami TANAP-u i zástupcami ministerstva lesného a pôdneho hospodárstva. Snažíme sa eliminovať možnosti vzniku požiaru na tomto území." Vládny výbor zadal vlani úlohu správcom lesov na vypracovanie projektu ochrany lesov so zameraním na oblasť Vysokých Tatier. Projekt rieši aj požiarnu ochranu.
Časť Vysokých Tatier je v ochrannom pásme. Konkrétne o územie v piatom stupni ochrany sa zaujímajú aj ochranári z rôznych združení. Chcú, aby sa so stromami na zemi nehýbalo. „Nemáme nič proti tomu, aby tento priestor zostal zachovaný podľa predstáv ochranárov. Sťaží nám to však zásahy. Ak vznikne požiar v takej lokalite, kde nebude možný prejazd techniky, kde nebudú prístupy k vodným zdrojom, tak nastane problém, ako sa tam dostať. Bude to možné maximálne s leteckou technikou, ale aj to ťažko a požiar tak môže nabrať nedozierne rozmery," podotkol vedúci požiarnej prevencie prešovských hasičov.
Požiare však v tomto období hrozia aj na ostatnom území Prešovského kraja. Zákon hovorí, že majitelia a správcovia lesov v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov majú zabezpečiť ochranu pred týmto živlom. Ide hlavne o hliadkovú činnosť, ktorú by mali tak mestá, obce, urbariáty a ďalší správcovia, či majitelia lesov vykonávať, ďalej zabezpečiť náradie na likvidáciu požiaru, vyznačiť zákaz zakladania ohňov v prírode mimo určených území a pripraviť mapy s vyznačenými vodnými zdrojmi, lesnými cestami a podobne.
Hlavnou príčinou vzniku požiarov na jar je vypaľovanie suchej trávy na poliach či v záhradách. Okrem toho je to aj zapaľovanie ohňov v prírode hlavne deťmi od šesť do pätnásť rokov počas jarných prázdnin a veľkonočných sviatkov. Za porušenie zákazov zakladania ohňa na miestach, odkiaľ by sa mohol rozšíriť (záhradkárske a chatové osady blízko lesa, ohniská v lese mimo určených miest) a vypaľovania suchej trávy hrozí fyzickým osobám pokuta, od 500 v blokovom konaní do 10-tisíc korún v priestupkovom konaní. Právnické osoby môžu zaplatiť pokutu až do 500-tisíc korún. „Najhoršie je to s fyzickými osobami. Aj keď ich odhalíme pri vypaľovaní, pri vymáhaní pokút sú problémy," dodal P. Komár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.