strediska osobnej hygieny a práčovne, zaplatí dvadsať korún a zapne si jednu z dvoch úplne nových, vysokootáčkových automatických práčok. Za dve hodiny má všetku bielizeň čistú a môže odísť spokojne domov. Jej deti sa medzitým môžu za päť korún osprchovať vo vedľajšej miestnosti. "Je to veľmi dobré, že niečo také tu je. Chodím sem prať každý deň. Predtým som všetko prala v rukách. Cena je dobrá. Veď kde dostanem za dvadsať korún ešte aj prášok na pranie?" dozvedeli sme sa od 44-ročnej Rómky.
Stredisko osobnej hygieny a práčovňu vybudovala obec v dome neďaleko obecného úradu. Finančné prostriedky vo výške 1,3 milióna korún získala z grantu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Sprchy a práčovňa majú slúžiť najmä Rómom, ktorí tvoria tri štvrtiny všetkých obyvateľov obce. Okrem dvoch práčok je v stredisku osem sprchovacích kabínok a žľab na umývanie. Pre tých, ktorí čakajú na to, kým práčka doperie, je k dispozícii spoločenská miestnosť, kde si môžu vypiť kávu, alebo čaj.
"Pokiaľ viem, sme jediné stredisko podobného druhu pod Tatrami. Začalo sa to v októbri 2003. Podmienkou bolo, aby obec mala vhodný objekt vo svojom vlastníctve. Najprv nám projekt nechceli schváliť, pretože stredisko nebolo situované v rómskej osade, ale v obci. Napokon však podporným stanoviskom obyvateľov osady, v ktorom deklarovali to, že im vzdialenosť neprekáža, nám ministerstvo peniaze koncom minulého roka poskytlo," povedal nám starosta Rakús Alojz Vdovjak (na snímke).
Ten musel potrebu strediska obhajovať aj pred občanmi. Vyše päťsto z nich sa koncom minulého roka podpísalo pod petíciu, v ktorej starostu žiadalo, aby stredisko vybudoval v poldruha kilometra vzdialenej osade. Občania však na vedením obce zvolanom zhromaždení usúdili, že bude mať opodstatnenie, aj keď bude priamo v dedine.
Za desať dní zatiaľ skúšobnej prevádzky strediska utŕžila obec 800 korún. Pritom poplatky za používanie spŕch i práčovne sú skôr symbolické. "Dospelí platia za sprchovanie sedem, deti päť korún. Za použitie práčky sa platí dvadsať korún. V cene je aj dávka pracieho prášku. Najmä práčovňu využívajú okrem Rómov aj bieli obyvatelia obce," podotkol starosta.
Možnosť bezproblémovej a pomerne lacnej "očisty tela" zatiaľ využívajú prevažne Rómovia žijúci v obci. Z osady sem ľudia zatiaľ prichádzajú zriedka. Partia mladíkov si sprchy nevie vynachváliť. "Chodím sem, odkedy sa to otvorilo. Viete, dievčatá dnes chcú, aby sme boli čistí," uzavrel 16-ročný Tomáš Mirga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.