diagnostikovali u jedného dospelého pacienta a u siedmich detí. Podľa slov lekára nie je dôvod na paniku, nejde o epidémiu. Zdroj nákazy zatiaľ nezistili.
Práve dospelá 28-ročná žena je nositeľom nákazy, preto ju izolovali v špeciálnom zdravotníckom ústave. U detí je to menej nebezpečné, všetky by mali byť momentálne v nemocnici. Chorí sú rómski obyvatelia Bystrian, ktorí bývajú v okrajovej časti obce. V Bystranoch vládne strach, každý sa bojí nákazlivej choroby. Včera boli v krompašskej nemocnici prví Bystranci, ktorí majú za sebou zdravotnú prehliadku a očkovanie. "Chceme túto situáciu riešiť, a zabrániť tomu, aby sa choroba šírila ďalej. Som v stálom kontakte s riaditeľom krompašskej nemocnice, okamžite sme poslali na kontrolu tých Rómov, ktorí so spomínanou ženou bývali v jednom dome. Problém je v tom, že nemajú peniaze na cestu autobusom ani na dvadsaťkorunový poplatok v nemocnici. Autobus preto zaplatila obec, pán riaditeľ urobil kompromis a spomínané poplatky im odpustil. Na lekársku prehliadku musí ísť aj celá rómska osada, to je asi 1 500 ľudí," vysvetlil nám starosta obce Franitšek Žiga.
Bystrianski Rómovia však tvrdia, na autobus nemáme peniaze. Starosta nevie kam z konopí, zháňa autobus a financie, ktorými by to zaplatil. "Pán riaditeľ nemocnice nám sľúbil pomoc. Snažil som sa skontaktovať aj s ministerstvom zdravotníctva. Okrem toho som žiadal o pomoc Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómsku problematiku. Pracovník tohto úradu zo Spišskej Novej Vsi nám však povedal, že zatiaľ nám nijako nepomôžu," vymenoval bystrianky starosta, čo všetko obec podnikla.
Bystrianski Rómovia sú nezamestnaní, chudobní a hladujú. Žijú v chatrčiach na spadnutie, v jednom dome sa ich tlačí aj niekoľko desiatok. Málo výživných látok a vitamínov v strave, chýbajúca hygiena, to je živná pôda pre tuberkulózu. "V dome bývame štrnásti, chorá na tuberkulózu je moja švagriná, bratova manželka," povedal nám Rudlof Šibrik. Tento Róm je jeden z tých, ktorí do nemocnice išli kvôli riziku nákazy medzi prvými. Práve sa vrátil z Krompách a so smiechom sa nám priznal, že on sa choroby nebojí. Vyhrnul si rukáv a na potetovanej ruke nám ukazoval vpich po injekcii. "Som zaočkovaný, tak čoho sa báť," dodal.
Starosta už tak optimisticky naladený nie je. "Nepodávame si vzájomne ruky, s každým sa rozprávam vo vzdialenosti asi jeden meter. Tých, čo sú na aktivačných prácach som poslal domov, dokonca som im kázal nech si zoberú so sebou aj metly, s ktorými zametali cesty. Človek nikdy nevie," podelil sa s nami o svoje obavy F. Žiga.
Tuberkolóza sa vždy označovala ako choroba chudobných. Hlad, veľa ľudí pokope a nevetrané miestnosti, chýbajúca hygiena, to sú hlavné magnety pre túto chorobu. Medzi príznaky sa ráta, kašeľ, vysoká teplota a únava.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.