predsedu Združenia cestovného ruchu okresu Levoča a koordinátora projektu Gotická cesta Ernesta Rusnáka ich podstatne ubúda.
Ako inak, vďaka vandalom, ktorým je úplne jedno, na akom plechu či kuse železa v zberných surovinách zarobia. "Za tých sedem rokov minimálne štvrtina tabúľ zmizla. Práve preto treba v tejto oblasti niečo robiť. Aktivitu by mali vyvinúť jednak obce, aby týmto tabuliam venovali zvýšenú pozornosť a viac na ne dozerali. Aby sa nekradli, nerozoberali a aby sa i zo strany regionálnych rozvojových agentúr, ak to bude možné, zabezpečilo v rámci finančných prostriedkov Európskej únie nejaké doznačenie, doplnenie týchto tabúľ. Jedna tabuľa a jej osadenie stojí približne šesťtisíc korún. A keď v obci chýbajú tri štyri tabule, už sú to 25-tisícové sumy," uvádza E. Rusnák.
Financií na takéto účely nie je podľa jeho vyjadrení nikdy dosť. Grant vo výške 37-tisíc eur, ktorý tunajšie združenie cestovného ruchu získalo, sa totiž viaže na spolufinancovanie subjektov. Ich podiel predstavuje 25 percent. Ročne musia združiť podnikatelia a ďalšie subjekty, ktoré podnikajú v rámci projektu Gotická cesta, zhruba 450-tisíc korún. Ako dodáva E. Rusnák, financovanie je na báze dobrovoľnosti. "Je pravda, že tu vidieť i prístup daného subjektu či má záujem pomôcť Gotickej ceste alebo sa chce k tomu stavať macošsky," argumentuje E. Rusnák.
Momentálne potrebujú najviac financií práve na tabule, ktoré miznú v teréne, ale investície by sa zišli aj na šírenie informovanosti hostí, ktorú považuje zatiaľ za neúplnú a slabú. O financiách budú všetci zainteresovaní diskutovať aj na nasledujúcom stretnutí, pravdepodobne už koncom tohto mesiaca. "Musíme nájsť spoločnú reč, aby sa tieto financie našli, aby bola niektorá z regionálnych rozvojových agentúr ochotná spolupracovať a predložiť žiadosť na tieto tabule," dopĺňa.
Autor: dub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.