Nemocnicu v Levoči dostane mesto, čo znamená, že PSK zostali na rozhodnutie štyri nemocnice s poliklinikou (NsP). Predseda poslaneckého klubu ĽS-HZDS Štefan Ladičkovský včera skonštatoval, že v súvislosti s nemocnicami má PSK jednak dlhy následkom delimitácie zo štátu, ale aj z ich pôsobenia v rámci PSK. Vo štvrtok minulý týždeň k problematike transformácie NsP zasadala zdravotnícka komisia PSK. Záver je taký, že 29. marca sa zíde k uvedenej problematike mimoriadne zastupiteľstvo.
Ladičkovský uviedol, že čo sa týka polikliník v Sabinove a Giraltovciach, komisia súhlasila, aby o prenájom, respektíve o odkúpenie požiadali mestá. Pri NsP Stará Ľubovňa by sa transformácia mala uskutočniť s účasťou mesta na akciovú spoločnosť. Pri NsP Humenné by išlo o samostatnú transformáciu s tým, že by sa prenajal majetok PSK, mesto Humenné však nemá záujem vstupovať do akciovej spoločnosti nemocnice. O vstup do akciovej spoločnosti má však záujem vedenie nemocnice a cudzí kapitál, tiež samosprávny kraj. Pred transformáciou by sa však ešte v súvislosti s NsP Humenné predali nevyužité priestory, ako liečebňa Podskalka.
Pri NsP Svidník sú podľa Ladičkovského odlišné názory poslancov PSK a vedenia nemocnice. „V priebehu týždňa sa toto stanovisko má ujednotiť," zdôraznil. Pri NsP vo Vranove nad Topľou zdôraznil, že transformáciu na akciovú spoločnosť, alebo neziskovú organizáciu podporujú. Zároveň však podporujú aj vstup cudzieho kapitálu. Čo sa však týka mesta Vranov, transformáciou nemocnice sa zaoberalo aj mestské zastupiteľstvo, ktoré prejavilo záujem o prevod majetku nemocnice do vlastníctva.
Ladičkovský uviedol, že celý proces transformácie nemocníc PSK sa má po zastupiteľstve spustiť na plné obrátky, čo by znamenalo, že od 1. júla by mali nemocnice fungovať po novom. Na včerajšej tlačovke ĽS - HZDS však vyslovil svoj názor aj bývalý člen zdravotníckej komisie PSK (odvolaný zastupiteľstvom) a poslanec mestského zastupiteľstva vo Vranove Ján Šimko. Zdôraznil, že mesto Vranov chce prevziať majetok nemocnice za korunu do svojho majetku aj so zamestnancami. Uviedol, že pri hlasovaní v mestskom parlamente pri tomto bode nehlasoval riaditeľ vranovskej nemocnice Juraj Kuročka. „Pritom ide o majetok v hodnote 650 miliónov Sk, čím by sa doterajší majetok mesta vo výške 2 miliardy korún zhodnotil," zdôraznil.
Poznamenal, že keby sa malo rozhodovať o vranovskej nemocnice bez mesta, to by vraj zdvihlo Vranovčanom žlč. Pozastavil sa aj nad faktom, že v súčasnosti vranovská nemocnica vykazuje dlh skoro 200 miliónov Sk, hoci keď ho v roku 1998 funkcie riaditeľa nemocnice odolali, mala dlh iba 17 miliónov Sk. Vo výsledku to znamená nárast za šesť rokov 280 miliónov, čo nechápe. Zároveň skonštatoval, že tak ako manažment vranovskej nemocnice, ktorý mieni nemocnicu transformovať, aj mesto dokáže nájsť peniaze, teda súkromného investora pre nemocnicu. Nakoniec zdôraznil, že od vranovských poslancov PSK, ktorých je v zastupiteľstve šesť, sa očakáva, že podporia záujem mesta. Poukázal aj na skutočnosť, že vyhlásené výberové konanie predsedu Prešovského samosprávneho kraja na ekonomický prenájom nemocníc nebolo úspešné. Zároveň poukázal na výpis z obchodného registra, podľa ktorého firma PP Hospitals Bratislava, ktorá prejavila záujem o nemocnice PSK, mala za predsedu dozornej rady predsedu zdravotníckej komisie PSK Petra Bizovského.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.