neopakovateľnej bytosti, preto chorému garantuje, že nebude trpieť neznesiteľnou bolesťou, že v každej situácii sa bude rešpektovať jeho ľudská dôstojnosť a že v posledných chvíľach života nezostane sám. Ide o špecifickú formu paliatívnej starostlivosti. Rada pre poradenstvo v sociálnej práci z Bratislavy pripravila na tému hospicových služieb seminár, konal sa v priestoroch Pravoslávneho kňazského seminára v Prešove. Ako prvá odznela informácia, že pre Prešovský kraj je na 787-tisíc obyvateľov stanovená minimálna sieť 79 paliatívnych postelí. V súčasnosti je v kraji zaradených do sieti zdravotníckych zariadení 74 paliatívnych postelí. V hospicoch je z nich 20. Ide o postele v Hospici Matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi, zriaďovateľom ktorého je Arcidiecézna charita Košice.
Ako uviedla vedúca lekárka bardejovského hospicu Alica Válkyová, majú tiež 3 izby pre príbuzných, desať zdravotných sestier, 5 konziliárnych lekárov a rehabilitačnú sestru. Hospic otvorili v júli 2003 a od toho času odprevadili na druhý svet 75 ľudí. Zväčša mali v starostlivosti pacientov s onkologickými ochoreniami, ale aj so stavmi po cievnych príhodách, tiež deti a mali aj pacientov v kóme. O jednom z nich, päťdesiatročnom pacientovi doktorka Válkyová hovorí, že je u nich v zariadení na striedačku, v prípade potreby, lebo sa o neho vlastne stará manželka. Tento pacient je v kóme už šesť rokov. O pacientoch v kóme hovorí: "Máme ich nechať zomrieť? Veď o ich ľudskom živote rozhoduje niekto iný." Zároveň dodáva, že aj pacienti v kóme cítia blízkosť človeka, lebo neraz sa stáva, že ak ich pohladia, tak otvoria oči. Spomenula tiež 40-ročnú ženu, ktorá je u nich v hospici a nemôže ani sedieť, ani chodiť: "Je deformovaná po detskej obrne. Zato nám vždy hovorí - starajte sa o mňa, aby som žila. Skrátka chce žiť." Vedúca lekárka hospicu Matky Terezy hovorila aj o peniazoch. Uviedla, že na lôžko/deň pre jedného pacienta by potrebovali 1 350 korún, avšak zdravotná poisťovňa im ponúkla iba 450 korún: "Zmluvu sme nepodpísali, ale už sa dohodlo, že dostaneme 750 korún." O sekere, ktorá týmto vznikla, hovoriť nechcela, iba poznamenala, že ide o milióny korún. I preto doteraz pacienti prispievali sumou 250 korún na deň.
Čo sa týka súčasného obsadenia Hospicu Matky Terezy, Válkyová uviedla, že mali sedemnásť pacientov, ale štyria z nich pred Veľkou nocou odišli do nebíčka. Napokon skonštatovala, že čo sa týka ľudí z okolia, nemajú problémy, práve naopak, často sa stáva, že prídu pomôcť, vyžehlia bielizeň alebo v záhrade pokopú. Do hospicu v Bardejovskej Novej Vsi prichádzajú aj stážisti, sú zväčša z Fakulty zdravotníctva Prešovskej univerzity. "Sú to tak chlapci, ako dievčatá," zdôraznila.
So svojimi problémami sa podelila aj štatutárka Hospicu Harmónia zo Slovenského Nového Mesta Edita Takáčová. Uviedla, že hospic založilo občianske združenie a od leta minulého roka je pripravený prijať pacientov, zatiaľ však nemajú zmluvu so zdravotnou poisťovňou. Zároveň poznamenala, že pritom na paliatívne lôžka v sociálnych zariadeniach a v nemocniciach platí poisťovňa na lôžko/deň až 2 800 korún. Tiež poznamenala: "Vyčítalo sa mám, že nemáme v hospici vaňu. Ja tvrdím, že nie je potrebná, veď mi ukážte človeka, ktorý týždeň alebo dva pred smrťou sa nechá dvíhať mechanickou rukou a namáčať do vody."
Názor k problematike nakoniec zaujal Slavomír Krupa z Rady pre poradenstvo v sociálnej práci: "Smrť je v našej spoločnosti tabuizovaná téma, pri ktorej platí syndróm nie na mojom dvore. To znamená, že ľudia svorne tvrdia, že k smrti nemajú negatívny postoj, ale nechcú, aby sa diala pri ich dverách." Zdôraznil, že predchádzať takýmto názorom sa dá informovanosťou, čo znamená pracovať s verejnou mienkou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.