mýtnica už na začiatku ulice, tvorili sa zápchy a vodiči aj podnikatelia boli zmätení. Problémy však malo minimálne 15 firiem. Pri areáli bývalého Stavstroja totiž z ničoho nič vyrástla betónová zábrana, cez ktorú nemohli vozidlá do areálu vchádzať ani vychádzať a aj zadná brána k bočnej ceste bola zablokovaná reťazou.
Nastal zmätok a nervozita. Pred vchodom stáli kamióny, ktoré nemohli vojsť, a pri firmách tie, ktoré nemohli vyjsť. Zadnú bránu ktosi násilím otvoril. Zakrátko však bola zvarená a poistená reťazou. Tak sa to opakovalo niekoľkokrát, pričom nikto z areálu netušil, kto konkrétne za blokáciou stojí. "Máme za dnešok stratu asi milión korún. Piatok je deň, keď vyvážame najviac tovaru, a teraz sme nemohli výrobky vyviezť. Vagóny čakajú na stanici a musel som ich odvolať. Ďalší kamión mal vyraziť do Holandska. Môže sa nám stať aj to, že rakúsky partner odstúpi od zmluvy a mojich 120 zamestnancov ostane bez práce. Rakúsky partner je pre nás dôležitý, veď ide o ročný obrat za zhruba 120 miliónov korún," povedal nám rozhorčený majiteľ spoločnosti Ekotrans, s. r. o., Michal Mokriš.
Na otázku, kto je podľa neho za situáciu zodpovedný, reagoval: "Je to chyba vyšších orgánov. Niektoré majetky boli zrejme nadobudnuté nečistým spôsobom a niekoľko podnikavcov asi chce ľahko prísť k peniazom." Poznamenal tiež, že tri haly v spomínanom areáli kúpil len pred rokom a mrzí ho, že práve človek, od ktorého ich kúpil, im teraz spôsobuje problémy a postavil zábranu. Odmietol však firmu aj podnikateľa menovať. "V pondelok urobíme právne opatrenia. Tu nejde len o ušlý zisk, ale neviem si predstaviť, ako by sme riešili situáciu, keby sa stal pracovný úraz alebo vznikol požiar. V ostatných firmách sú ďalší ľudia. Je to nedbanlivosť..."
Pracovný čas končil a zamestnanci mali vedľa betónovej zábrany len malý priestor na to, aby mohli z areálu prejsť na autobusovú zastávku. Tí s vozidlami však mali smolu. Medzi bezradnými podnikateľmi zazneli aj kritické slová na adresu radnice. Vraj im mesto o sto percent zvýšilo dane, ale netrápi ich situácia, do ktorej sa dostali. Sami to nemôžu nijako ovplyvniť a už neraz žiadali primátora o pomoc.
A čo na to radnica? Napokon, situácia sa po štyroch mesiacoch zopakovala. Vtedy majiteľ komunikácie, firma Coryn postavila rampu a vyberala mýto. Hoci to trvalo len dva dni, vyvolalo to búrku nevôle zo strany verejnosti. Pripomíname, že mesto dalo rampu odstrániť a predbežným opatrením súdu zabránilo firme na komunikácii podnikať. Coryn teda časť cesty prenajal tretej osobe a tá postavila v piatok zábranu na bočnej ceste. "Nedalo sa tomu zabrániť, ale urobili sme ďalšie opatrenia. Dali sme návrh na predbežné opatrenie, aby na komunikácii nemohli podnikať ani tretie osoby. Podľa mojich informácií Peter Jarkovský uzavrel osem zmlúv," reagoval primátor Milan Benč. Dodal, že celý spor je pozostatkom malej privatizácie a mesto musí rešpektovať súkromné vlastníctvo. Spor o vydražený pozemok pod komunikáciou a k spevnenej ploche bude musieť rozhodnúť súd. Ani otázka, či sú pravdivé kuloárne diskusie o tom, že riešením by bolo vyvlastnenie pozemkov vo verejnom záujme, čo je teraz v kompetencii samosprávy, ho nezaskočila. "Pripravujeme sa aj na túto alternatívu. Samozrejme, ani vyvlastnenie nie je vylúčené."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.