v roku 2003 fabrika vyrábala na hranici ekonomického prežitia, vlani sa vďaka úsporným a reštrukturalizačným opatreniam vrátila k ziskovosti z predchádzajúceho obdobia. Podarilo sa jej najmä zvýšiť nízku rentabilitu prevádzkových tržieb. Výsledkom je zisk z hlavnej činnosti za vyše 106 miliónov korún, zatiaľ čo rok pred tým bol len 23-miliónový. Celkovo dosiahla magnezitka finančné výnosy takmer 2,4 miliardy korún a čistý zisk 168,2 milióna, čo je viac ako dvaapolnásobné medziročné navýšenie. Vedenie firmy priznáva, že je to i zásluha rozmachu oceliarenského sektora, ktorého je hlavným dodávateľom. Najväčší podiel na zisku má však podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Ondreja Šeševičku zmena štruktúry odbytu. SMZ predali viac drahších výrobkov s vyššou pridanou hodnotou. "Tieto produkty, tehliarenské slinky a zásadité monolitické žiaruvzdorné hmoty, už tvoria takmer dve tretiny odbytu a ich predaj medziročne významne narástol," hovorí Šeševička. Negatívny dopad posilňovania koruny voči euru a doláru sa spoločnosť snažila zmierniť zabezpečovacími finančnými operáciami. "Pozitívne sa prejavila počas roka i zmena obchodnej politiky založením dvoch spoločných firiem zo zahraničnými partnermi a odčlenenie obslužných činností do stopercentnej dcéry SMZ služby," hodnotí uplynulý rok vedenie firmy.
"Spoločnosti Revimex a Komateq, s polovičným majetkovým podielom SMZ, posilnili obchod magnezitky na ukrajinskom, ruskom, ázijskom a západoeurópskom trhu", vysvetľuje finančný riaditeľ Jaroslav Švejkovský. Firma minulý rok vyviezla viac ako 87 percent výrobkov do 33 štátov sveta. Hlavná časť exportu smerovala na Ukrajinu, do Nemecka, Česka, Rakúska a Ruska. Vedenie firmy mieni ďalej posilňovať jej ziskovosť najmä znižovaním energetickej náročnosti výroby. "Od schválenej legislatívy na distribúciu a prepravu energetických médií očakávame faktickú liberalizáciu trhu s ďalším dopadom na úspory plynu a elektriny, ktoré nám tvoria takmer tretinu všetkých nákladov," hovorí generálny riaditeľ. Spoločnosť pokračuje aj v investičnom modernizačnom programe. V strednodobom horizonte plánuje postupne nahradiť rotačné pece úspornejšími šachtovými. Pokračuje taktiež v investícii do otvárky a sprístupnenia nového ťažobného obzoru. V druhej polovici budúceho roka by sa už mal v nových horizontoch bane dobývať magnezit.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.