juhovýchodnú Európu. Odborníci zo šestnástich európskych krajín chcú počas tohto pracovného stretnutia identifikovať problémy a potreby tohto regiónu vo vzťahu k lepšiemu zabezpečeniu ochrany zapísaných v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Konkrétne na Spiši ide o kultúrnu pamiatku Spišský hrad a pamiatky okolia a prírodnú pamiatku jaskyne Slovenského krasu a Aggtellek.
Ako uviedla na tlačovej konferencii generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR so sídlom v Bratislave Katarína Kosová, pre východnú Európu a teda aj pre Slovensko sú v prípade kultúrnych pamiatok najhlavnejším problémom vlastnícke vzťahy. "Po druhej svetovej vojne došlo k znárodňovaniu, vznikli nové vlastnícke väzby, ktoré boli anonymné. V deväťdesiatych rokoch prišla iná doba, majetok sa vrátil v rámci reštitúcie pôvodným vlastníkom alebo išlo o nových vlastníkov. Vytvorila sa nová kvalita vzťahov. Je to veľmi závažný problém ku vzťahu ku kultúrnemu dedičstvu. Ďalším problémom je, boli sme zvyknutí na to, že ťarcha povinností týkajúcich sa kultúrnych pamiatok ležala na pleciach štátu. Dnes tu máme rôzne úrovne verejnej správy. Každý máme svoj podiel v tomto štáte - počnúc vládou a končiac obecnými zastupiteľstvami - za kultúrne dedičstvo," vysvetlila K. Kosová.
Na Slovensku je v Zozname svetového dedičstva UNESCO zapísaných päť lokalít. "Prospelo to, tieto lokality sa dostali na mapu sveta. Je to záruka prílivu turistov. Zoznam svetového dedičstva nazývam elitným klubom. To, že tam patrí aj Slovensko je kľúčom ku svetovému turizmu," dodala K. Kosová.
Existuje predbežný návrh na ďalší zápis do Zoznamu svetového dedičstva, ktorý schválila aj vláda SR. Ide o mesto Levoča, ktoré by sa pričlenilo v rámci kultúrneho dedičstva ku Spišskému hradu a pamiatkam okolia. "Chceme svetu ukázať mesto Levoča a jedinečné dielo Majstra Pavla," odôvodnila toto rozhodnutie K. Kosová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.