žrebčince, na Slovensku sa vytvoril jeden národný. Ostatné zanikli, alebo bojovali o prežitie.
V časoch veľkej privatizácie bol aj Plemenársky podnik vo Veľkom Šariši určený na predaj. Fond národného majetku SR jednému zo záujemcov o kúpu - Jánovi Demeterovi stanovil cenu 12 miliónov korún. Samozrejme, odmietol. Avšak inému záujemcovi, zrejme blízkemu fondu, ho ponúkli za cenu do 200-tisíc korún. Táto kúpa je doposiaľ zahalená závojom hmly.
Nový vlastník gazdoval podľa J. Demetera (na snímke): "tak, že žrebčín takmer zlikvidoval. Pozemky prenajal fiktívnej osobe, nehospodárilo sa na nich. Dotácie od štátu však inkasoval. Zdochýnali kone, zamŕzala voda v rozvodoch, praskalo potrubie a murivo. Neďaleko bývajúci Rómovia rozkrádali stajne, celý areál zarastal vysokou burinou."
Keďže podnikateľ neplnil ani svoje záväzky voči dodávateľom a štátu, bol vydaný príkaz na začatie exekúcie. "Okolo 100 koní aj plemenných žrebcov išlo na mäso. Napriek tomu, že zákon neumožňuje žrebné kobyly a žriebätá porážať, exekútor ich v nákladom aute dal odviesť na bitúnok do Poľska. Kým dorazili, žriebätá ostatné kone udupali," rozhorčuje sa J. Demeter. Plemenné žrebce, na ktoré bola poskytnutá dotácia však zo zákona nemôžu po dobu 5 rokov opustiť republiku. V rukách exekútora skončili aj plemenné knihy žrebcov. Tie sú pre chovateľov koní veľmi dôležité pre určovanie nadväznosti pôvodu zvierat. Nie je možné sa k nim dopátrať. "Možno skončili niekde v kotolni, hoci podľa mňa boli národným bohatstvom," myslí si J. Demeter, ktorý v minulom roku kúpil žrebčín v dražbe od Mesta Veľký Šariš.
Teraz funguje žrebčín ako stredisko chovu športových koní a plemenných žrebcov. Športové kone prechádzajú testáciou. "Chceme rozšíriť chov žrebcov z každého plemena," poznamenáva Demeter. Žrebčín bude poskytovať služby pre chovateľov koní takmer z celého Slovenska. "Teraz máme 30 koní, z toho 6 plemenných žrebcov. Krmivo pre ne si chceme dopestovať z vytvoreného zisku z poľnohospodárskej činnosti chceme rekonštruovať zničené stajne. Všetko robím sám so synom," nahlas rozmýšľa J. Demeter.
Pre verejnosť už teraz poskytujú možnosť jazdenia na koni v sedle alebo v koči. Študenti u nich absolvujú povinnú prax, deti chodia na exkurzie. Dvakrát do roka organizujú preteky v parkúrovom skákaní s celoslovenskom pôsobnosťou aj s medzinárodnou účasťou. Skúšali to aj s hipoterapiou. Problém je s tým, že zdravotná poisťovňa tieto úkony neprepláca. Nemá ich zaradené do zoznamu zdravotníckych výkonov. Hoci to deťom veľmi to pomáha, pre rodičov postihnutých detí je to finančne náročné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.