Kaníkom. Témou bola dôchodková reforma. Kongresová sála síce bola plná, ale prevažovali v nej stranícki kolegovia, pracovníci úradov práce či daňových úradov.
Verejnosť však dostala šancu pýtať sa priamo ministra na výhody a nevýhody 2. piliera dôchodkového systému. Ľ. Kaník vysvetlil základné princípy osobného dôchodkového účtu, pričom zdôraznil výhody kombinovaného sporenia. Podčiarkol, že doteraz pracujúci odvádzali Sociálnej poisťovni (SP) 18 percent. V druhom pilieri, do ktorého sa môžu dobrovoľne zapojiť všetci občania v aktívnom veku, ide o to, že polovicu vkladu odvádzajú do SP a druhú na ich osobný dôchodkový účet v správcovskej spoločnosti. Druhý pilier je teda dobrovoľný a rozhodnúť sa preň môže každý do 30.júna 2006. Občania, ktorí pred 1.januárom 2005 neboli poistení v SP, musia vstúpiť do 2.piliera povinne.
Minister podčiarkol toľkokrát spochybňovaný fakt, že štát v plnej miere garantuje dôchodkové úspory vo finančných inštitúciách. "Ľudia sa na to často pýtajú. Nie, nie je nebezpečné sporiť na dôchodok. Keby aj daná inštitúcia skrachovala, záväzky môže splácať len zo svojho imania a úspory vkladateľov sa vložia do inej správcovskej spoločnosti." Za rovnako dôležité považoval pripomenúť, že matky na materskej dovolenke, študenti, vojaci základnej služby a nezamestnaní môžu vstúpiť do druhého piliera aj po 30.júni 2006, teda od doby, keď sa zamestnajú. "Zmena je v rukách každého občana a podľa mňa je práve prvý pilier vystavený najväčším rizikám. Je pod vplyvom zmien politického systému, ekonomiky a podobne," povedal.
Po otvorení diskusie sa z pléna ozvali od starších Prešovčanov aj kritické hlasy na adresu personálu úradov práce či sociálnych odborov. Podľa týchto pripomienok nie sú dobre zorientovaní v zákonoch, nevedia klientom poradiť a kriticky sa vyjadrili aj k ich ľudským prístupom. Keďže v pléne bolo viacero pracovníkov úradu práce, zaznel nesúhlasný šum. Zo strany rečníkov išlo skôr o konštatovania, ktoré nemali nič spoločné s dôchodkovou reformou, ale minister Kaník reagoval: "Uvedomujem si, že rezervy ešte sú. Treba si uvedomiť, že tieto úrady prešli veľkými zmenami, ľudia sú zavalení prácou, ale myslím si, že väčšina z nich má snahu poskytnúť čo najlepšie služby."
Z iného súdka bola tiež otázka, prečo sú na trhu práce zvýhodňovaní iba zdraví ľudia a zdravotne postihnutým sa toto právo odopiera. Zákon mnohým odobral aj invalidné dôchodky. Pre túto skupinu ľudí neexistuje možnosť zapojiť sa do druhého piliera. Podľa ministra sa novelou zákona vniesol do systému poriadok. "Stopli sme šance lajdáčiť. Novela to prečistila a potvrdilo sa, že niektorí ľudia invalidné dôchodky zneužívali. A čo sa týka práce. Keby človek nepracoval celý život, štát mu garantuje dávku v hmotnej núdzi. Aj keď má nízky dôchodok, môže si požiadať o sociálnu dávku do výšky 75 percent," reagoval na otázku.
Diskutovalo sa však aj k veci, teda o dôchodkoch. Ľudia sa pýtali na rôzne nejasnosti vo výkladoch pravidiel, alebo či sa niekedy vyrovnajú rozdiely medzi starodôchodcami a novodôchodcami.
Napokon ľudí zaujímalo aj to, či on sám vstúpil do druhého piliera dôchodkovej reformy. "Samozrejme, hneď prvého januára, keď som sa vyspal zo silvestrovskej noci. Ako autor systému som neváhal ani deň," odpovedal, ale odmietol prezradiť správcovskú spoločnosť, ktorej zveril svoje peniaze.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.