Podľa mediálnej informácie totiž lyžiarku, ktorá si zlomila nohu, na lyžiarskej túre sprevádzal horský vodca. Nebola to však pravda.
"Nie je to príjemné, keď sa spomína úraz v súvislosti s prítomnosťou horského vodcu, trochu nám to kazí meno. Pravda je totiž taká, že na spomínanej túre nebol horský vodca. Človek, ktorý osemčlennú skupinu v ťažkom teréne sprevádzal, je síce výborný skialpinista, ale nemá licenciu Medzinárodnej únie horských vodcov," uviedol podpredseda Národnej asociácie horských vodcov Oleg Štulrajter. Podľa jeho slov by profesionál do terénu nevzal tak početnú skupinu a správal by sa inak.
"Netvrdím, že skutočnému horskému vodcovi sa nemôže prihodiť podobná udalosť, úraz klienta nie je vylúčený. Profesionál však musí dodržať isté zásady bezpečnosti a tým sa riziko úrazu podstatne zmenšuje," uviedol horský vodca. Ako ďalej doplnil, profesionálny horský vodca si na lyžiarsku túru berie maximálne šesť ľudí. "Ďalšou podmienkou je, že klientom skontroluje výstroj. Pokiaľ mám dobré informácie, v spomínanom prípade nebola práve výstroj celkom v poriadku," uviedol Oleg Štulrajter. Naznačil tiež, že licencovaní vodcovia nevodia túry v lokalitách, ktoré sú podľa návštevného poriadku TANAPu v rozpore s ochranou prírody.
Problémy s tzv. "čiernymi" vodcami vo Vysokých Tatrách sú staršieho dáta. "To, že niekto vodí a nemá na to oprávnenie, nemôžeme ovplyvniť, je to vec iných orgánov. Nás skôr mrzí, že chybami tzv. čiernych vodcov strácame kredit, sme tu predsa aj kvôli zaisteniu bezpečnosti návštevníkov hôr," uzavrel Oleg Štulrajter a dodal, že klienti by si vo vlastnom záujme mali overiť, či sa počas túry zverili do rúk profesionálov. Tí totiž pred získaním licencie musia absolvovať trojročný odborný kurz.
Na Slovensku pôsobí takmer 40 aktívnych horských vodcov s licenciou Medzinárodnej únie, ďalších 10 frekventnantov kurzu čaká v lete na "vyradenie".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.