prešovského Úradu práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) od nadobudnutia účinnosti zákona o nelegálnej práci, teda od 1. apríla tohto roku, skontrolovali 121 zamestnávateľských subjektov a v nich 530 osôb.
"V osemnástich subjektoch sme zistili nelegálne zamestnávanie a týkalo sa 42 osôb. Z nich bolo 31 neprihlásených do registra Sociálnej poisťovne a ostatní pracovali bez zmluvy, alebo dohody o vykonaní práce. Zo spomínaných 42 ľudí bolo 23 registrovaných na úrade práce. V správnom konaní uložíme zamestnávateľom 18 pokút v celkovej výške 135-tisíc korún," povedal nám pracovník oddelenia kontroly na prešovskom ÚPSVaR Peter Karas.
Na našu otázku, či v niektorej z prevádzok sa dá hovoriť o exemplárnom príklade nelegálneho zamestnávania, teda či tam pracovalo viac osôb bez zmluvy, Karas reagoval: "Áno, boli aj také. V jednom čínskom obchode sme našli šesť nelegálne zamestnaných ľudí, ale našli sa aj iné. V dvoch prípadoch bude subjektom práve z týchto dôvodov udelená pokuta 20-tisíc korún, ostatné sú nižšie."
Počas dvoch týždňov kontrolovali najmä obchody cudzích štátnych príslušníkov v spolupráci s cudzineckou políciou, trhoviská, kvetinárstva, krajčírske dielne, ale aj ďalšie prevádzky poskytujúce služby, medzi nimi aj píly.
Kontroly mali mať v tejto fáze predovšetkým preventívny charakter, preto pokuty nie sú zatiaľ vysoké. Zákon však umožňuje sankciu až do výšky 1 milióna korún a pokuta sa netýka len zamestnávateľa, ale aj človeka, ktorý nelegálne pracuje. Tu môže ísť o sankciu do výšky 10-tisíc korún a samozrejme to znamená aj okamžité vyradenie z evidencie úradu práce.
Fyzické kontroly za asistencie polície, vrátane okamžitého overovania registrácie splnili svoj účel. Svedčí o tom aj vysoké percento novoprihlásených zamestnancov do Sociálnej poisťovne. Akciou Vietor sa však nič neskončilo. Priebežne sa budú konať ďalšie previerky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.