areálu, altánok a lavičky, ale podpísala sa aj pod "suchotami" miesta, kam si ľudia chodili obľúbenú vodu naberať.
"Tento areál si pamätám od čias mladosti, chodievali sme sem s rodinou na výlety, posedeli pri prameni a domov sme si nosili dobrú vodu. Žiaľ, víchrica všetko zničila, voda čľapoce len tak po zemi, bude to chvíľu trvať, kým sa dá všetko na pravé miesto," povedal jeden z domácich Tatrancov. Práve k obnove pramenného záchytu smeruje aktivita hydrológa z občianskeho združenia Čisté Tatry. "Po kalamite sa zmenili zrážkové pomery. Prameň bude zrejme v poriadku, slabšia je ale intenzita vsakov. V areáli sú dva pramenné záchyty, voda však netečie tam, kde bola prístupná pre verejnosť. Druhý záchyt bol pripravený pre plničku kyselky, technické prepojenie medzi nimi je teraz nefunkčné," upresnil hydrológ Stanislav Klaučo. Ako dodal, prieskum zmenených hydrologických pomerov bude pre obnovu pramenného záchytu dôležitý, ale prioritou je odstránenie popadaného dreva.
"Práve dnes do areálu kyselky nastupujú naši chlapi. Nemôžu tu manipulovať s ťažkou technikou, priestor budú od popadaných stromov čistiť ručne," uviedol Ján Kuffa z Inštitútu Krista Veľkňaza v Žakovciach. Dvadsať tamojších obyvateľov pomáha Tatrám už od začiatku kalamity.
Obnova areálu kyselky si vyžiada aj komunikáciu s vlastníkmi pozemkov a financie. Prvotné odhady hovoria o sume do milióna korún. "Schodnou cestou môže byť aj dobre pripravený projekt, ktorým by sme sa uchádzali o príspevok z fondu na Obnovu Tatier," dodal Stanislav Klaučo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.