ropovodu Družba, je Národný park (NP) Slovenský kras. Ochranári, geológovia, vodohospodári i jaskyniari už roky upozorňujú na riziká hrozby znečistenia krasu a jeho podzemných vôd ropnými látkami. Za vyše 40 rokov prevádzky ropovodu doposiaľ nedošlo k žiadnej havárii, úplne vylúčiť ju však nemožno. Obavy vzbudzujú najmä niekoľko desiatok rokov staré potrubia.
Spoločnosť Transpetrol, ktorá ropovod prevádzkuje, tvrdí, že mu venuje mimoriadnu starostlivosť a jeho bezpečnosť považuje za nadštandardnú. Ropovod prechádza NP Slovenský kras vo viacerých úsekoch v celkovej dĺžke 8,2-kilometra. Ten najdlhší vedie cez Silickú planinu, ktorá je významnou zásobárňou vody. Podľa generálneho riaditeľa Transpetrolu Štefana Czucza investovala spoločnosť v posledných rokoch mnoho miliónov korún do bezpečnosti celého ropovodu na území SR, s osobitným zreteľom na chránené územia. Týka sa to vnútornej inšpekcie potrubia, opráv, modernizácie i monitoringu na úrovni najlepších dostupných technológií.
"Slovenský kras je charakteristický veľkou hustotou jaskýň a priepastí na malej ploche a viac ako päťdesiatimi krasovými prameňmi, z ktorých väčšina sú zdrojmi pitnej vody," hovorí riaditeľ NP Ján Kilík. Je tiež Biosférickou rezerváciou a súčasťou Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Obavy z rizík, ktoré prináša prevádzka ropovodu, sú preto podľa neho oprávnené. Pokiaľ by došlo k úniku ropných látok do krasového podzemia, bola by to podľa odborníkov obrovská katastrofa. "Ropné znečistenie by sa tu šírilo veľmi rýchlo a na veľké vzdialenosti, čo potvrdili indikačné skúšky vody rádionuklidmi," píše v odbornej práci Peter Tometz z Fakulty BERG Technickej univerzity v Košiciach, ktorý sa venoval tejto problematike.
Celá línia ropovodu na území Slovenska je vybavená katódovou ochranou a je sledovaná riadiacim systémom. "Vo vybraných vodohospodársky významných oblastiach sa využíva aj systém monitoringu mikroúnikov uhľovodíkov, ako i ďalšie informačné a monitorovacie systémy s vlastným optickým káblom, takže reakcie na zmeny sú okamžité," hovorí Czucz.
Bezpečnosť ropovodov považuje Transpetrol za svoju prioritu, dvojnásobne v Slovenskom krase, kde je celý úsek priebežne automaticky monitorovaný a kontrolovaný pešími pochôdzkami a leteckým videozáznamom. "Na základe vyhodnotenia výsledkov internej inšpekcie potrubia bol úsek v národnom parku opravovaný v roku 2003 a tento rok chceme na ňom sprevádzkovať vyššiu verziu monitoringu SW Pipeman," dodáva.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.