Economy Agency RV z Rožňavy. Výberové konanie na určenie dobývacích práv k ložisku vyhlásil Obvodný banský úrad v Spišskej Novej Vsi a o víťazovi rozhodovala komisia zložená z úradníkov štátnej banskej správy, životného prostredia a starostov dotknutých obcí.
Udelenie práv na ťažbu, v konkurencii vážnych európskych hráčov, neznámej účtovníckej firme, ktorá si iba pred necelým mesiacom rozšírila podnikanie o banskú činnosť, vyvolalo v odborných kruhoch vážne pochybnosti. Podľa Antonína Baffiho, predsedu banského úradu, sa o víťazovi rozhodovalo v tajnom hlasovaní. "Posudzovaný bol najlepší projekt a nie jeho predkladateľ. Členovia výberovej komisie sú viazaní mlčanlivosťou a nie je dôvod rozhodnutie verejne vysvetľovať."
Podľa banského zákona mala komisia posudzovať najmä technické a finančné možnosti predkladateľov. Projekt ťažby predpokladá výstavbu rozsiahlej podzemnej bane s investíciami za viac než polmiliardy korún, o čo sa už viac ako sedem rokov pokúšala i firma Rozmin, vo vlastníctve zahraničného kapitálu. Pre nedodržanie zákonnej lehoty na ťažbu jej však nedávno banský úrad odňal dobývacie práva. Podľa jej konateľa, Ondreja Rozložníka, protiprávne. "Investori zabezpečili financie a banské práce sa obnovili vlani na jeseň. Niekto mal ale vážny zámer nás z toho dostať," hovorí.
Podľa neho sú majitelia pobúrení a využijú všetky dostupné prostriedky, aby chránili svoje práva, vrátane medzinárodných súdov a arbitráží. Rozmin preinvestoval na mastenci okolo 130 miliónov korún a to nielen do prípravných prác, ale i do prieskumu. Podrobné geoelogické mapy i ďalšie dokumenty sú duševným vlastníctvom firmy a bez jej súhlasu sú nepoužiteľné. "Ktokoľvek príde ťažiť, bude ich potrebovať a bude sa musieť s nami dohodnúť," tvrdí Rozložník.
Rozmin už napadol rozhodnutie banského úradu na Krajskej prokuratúre v Košiciach a od štátu bude žiadať odškodné.
Konateľom firmy Economy Agency RV je Zdenka Čorejová, manželka Petra Čoreja z firmy Rima-Muráň. Táto spoločnosť bola spolumajiteľom Rozminu, rozbiehala projekt využívania mastenca a dodávateľsky sa podieľala i na banských prácach. Neskôr svoj podiel v Rozmine predala zahraničným investorom. Čorej, stojaci za víťaznou firmou, odmietol zámer bližšie špecifikovať s odôvodnením, že zatiaľ nemá v ruke žiadne oficiálne rozhodnutie.
O osud mastenca sa zaujímal predčasom aj minister hospodárstva Pavol Rusko, ktorý si vypočul zahraničných vlastníkov firmy Rozmin, nespokojných s odobratím dobývacích práv. Politické vplyvy vylúčil a uviedol, že informoval Rozmin v súlade so stanoviskom banského úradu, ktorý je presvedčený, že je v práve. "Ak sa ukáže, že je to ináč, zodpovední budú tí, ktorí o tom rozhodli. Viac som sa o to nezaujímal", dodal minister.
Nespokojní Fíni
Nespokojnosť s výsledkom výberového konania vyjadrila firma Mondo Minerals Slovakia, ktorá je dcérskou spoločnosťou fínskej Mondo Mineral Oy. Tento dominantný ťažiar, spracovateľ a obchodník s mastencom v Európe, ktorý patrí do švajčiarskej skupiny Omya, skončil v tendri na štvrtom mieste, pred ďalším významným obchodníkom s mastencom, talianskou firmou IMI.
Ponúkol projekt vybudovania modernej, ekologickej bane s najvyššími finančnými i technickými garanciami, s prístupom na trh, s postavením podzemnej úpravne a so začatím ťažby koncom roku 2007. Podľa Maxa Andrého Schachenmanna z vedenia spoločnosti Omya, koncern garantuje plnú podporu financovaniu výstavby bane a ťažby ložiska z vlastných zdrojov. Firma Mondo Minerals Oy dosiahla v roku 2003 obrat takmer 108 miliónov eur a vyše 6,4 miliónový zisk.
Odborníci z Mondo Minerals Slovakia sú presvedčení, že víťazná firma nemôže takýto projekt sama rozbehnúť a je len sprostredkovateľom. Nechápu preto rozhodnutie výberovej komisie. A myslia si, že sú za tým iné záujmy. "Tak či tak sa budú musieť dohodnúť s niekým kľúčovým z tejto brandže. Najhoršie však je, že sa využívanie ložiska posunie o ďalšie roky," dodáva Rozložník.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.