Mestskej hale a ako nám povedal vedúca spomínaného odboru Ľubica Tomášová, tento termín stanovili aj preto, lebo chcú dať šancu aj absolventom stredných a vysokých škôl. Vlaňajší ročník bol súčasťou projektu Rovnosť príležitostí na európskom trhu práce, na ktorý získali grant z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny SR. V rámci projektu sa ich partnermi stali regionálna Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK), Územný spolok SČK, Stredná priemyselná škola elektrotechnická (SPŠE) a Spolok obcí mikroregiónu Stráže.
Súčasťou projektu boli aj kurzy informatiky v spolupráci so SPŠE a tie absolvovalo 30 záujemcov. Všetci dostali osvedčenia s celoštátnou platnosťou a keďže práca s PC je v súčasnosti samozrejmosťou, predpokladá sa, že ďalšia zručnosť zvýši ich šance na trhu práce.
Kurzy opatrovateľstva zastrešil Územný spolok SČK Prešov a aj ten úspešne ukončilo 30 absolventov. "Prax absolvovali v Domove dôchodcov Cemjata. Aktívne už pracuje päť z nich a tri ženy nastúpia v blízkej budúcnosti priamo na Územný spolok SČK v rámci aktivačnej činnosti. Ďalší si vybavujú umiestnenie v zahraničí prostredníctvom agentúr," konkretizovala výsledky projektu, ktorý je teraz v záverečnej fáze.
Ľ. Tomášová dodala, že vlani sa na burze práce zúčastnilo okolo 2-tisíc uchádzačov o zamestnanie. Dobre zareagovali aj zamestnávatelia, vrátane sprostredkovateľských agentúr, ktoré ponúkali prácu aj mimo regiónu pre strategických investorov. Je presvedčená, že burzy sa stanú tradíciou a tok informácií o ponukách na trhu práce bude každý rok o niečo pružnejší. "Aj tento rok plánujeme osloviť stovky firiem, hoci v našom regióne je tých možností menej. Zamestnávateľom však ponúkame bezplatnú prezentáciu a možnosť výberu pracovníkov spomedzi aktívnych uchádzačov," poznamenala.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.