miestnej osade. Ide o takzvané čierne stavby, ktoré budovali bez stavebného povolenia.
"Žiaden elektrikár či plynár neurobí siete k nelegálnym stavbám. Rómovia nemajú vysporiadané ani pozemky, na ktorých stoja ich obydlia. Navyše parcely pod lesom, kde žijú, nie sú vo vlastníctve obce, takže ani v tomto im nevieme pomôcť. Pozemky sú majetkom súkromných vlastníkov, mestských lesov a urbariátu. Najprv by ich museli odkúpiť a zlegalizovať stavby," pomenoval hlavné prekážky budovania infraštruktúry starosta Spišského Bystrého Martin Lavko. Cena pozemku sa v obci pohybuje v rozmedzí 100 až 150 korún za meter štvorcový, čo je podľa neho prijateľná cena.
Domáci Rómovia však vykazujú 100-percentnú nezamestnanosť. "Ťažko si nezamestnaní budú kupovať pozemky a stavať nové domy," uviedol Lavko.
Posledným riešením bol projekt výstavby malometrážnych bytov z eurofondov. Doposiaľ nezískala obec zamietavé, ale ani kladné stanovisko k jeho realizácii a finančnej participácii. Projekt výstavby bytovky pre 18 rodín by si vyžiadal 18-miliónovú investíciu. Tú obec v prípade jeho neschválenia v žiadnom prípade sama nezvládne financovať.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.