práce, ktorý hovorí o tom, že obce a mestá majú od budúceho roka vziať na seba povinnosť vyplácať ľuďom v hmotnej núdzi aktivačný príspevok i príspevok na bývanie. Samosprávy sa však tomuto kroku bránia a argumentujú nedostatkom financií.
"Ak budeme mať v obecnej pokladni také príjmy, ako tento rok, vyplácanie spomenutých príspevkov nepripadá do úvahy. Netuším, odkiaľ by sme mali na to vziať financie," hovorí starosta obce Muránska Dlhá Lúka v Revúckom okrese Ján Vrtiš. Obci robia starosti originálne kompetencie, na ktoré nedostali financie a náhrada v podobe výberu daní je v tomto prípade nedostatočná.
Rovnaký názor na "hrozivý" zákon má aj starosta obce Hrhov v Rožňavskom okrese Arpád Sepeši (na snímke). Podľa jeho slov, ak má dôjsť k naplneniu zákona, obce si budú musieť okrem samotných financií na vyplácanie príspevkov nájsť aj ďalšie prostriedky na nákup počítača, softvéru i na plat administratívnej sily, ktorá bude túto agendu vykonávať. "A toto si nemôžeme vonkoncom dovoliť. Financie na krytie týchto záležitostí nemáme a dane na to zďaleka stačiť nebudú. Nemôžme si dovoliť ani len zvýšiť daňové zaťaženie, nakoľko v regióne, kde je 30-percentná nezamestnanosť, ľudia nie sú schopní zaplatiť vyššie dane. Obecná kasa by tak prišla aj o to málo, čo má dnes," vysvetľuje starosta Sepeši. Ten si zároveň myslí, že táto reforma prinesie v obciach len nepokoje, pretože ľudia sa v prípade, že nedostanú príspevok na byt, obrátia so svojím hnevom najprv na obecný úrad.
Iskierkou nádeje v tomto prípade je dohoda, ktorá mala podľa primátora Rožňavy Františka Kardoša prísť v podobe rozhovoru medzi reformátorom Kaníkom, financmajstrom Miklošom a predstaviteľmi ZMOS-u. "Posledné informácie, ktoré sme obdržali z rady ZMOS, sú také, že malo dôjsť k dohode medzi spomenutými stranami. Tá hovorí o tom, že sa platnosť zákona o hmotnej núdzi presunie z roka 2006 na rok 2008. Dovtedy by mali mestá a obce zabezpečiť vyplácanie týchto príspevkov," povedal F. Kardoš.
Mnohí starostovia však ani v posune zákona o dva roky neskôr nevidia riešenie. Kým nedôjde k zvýšeniu zamestnanosti v regióne a následnému zvýšeniu kúpnej a platobnej sily obyvateľstva, nemôžu sa zvyšovať ani dane, ktoré majú paradoxne pokryť náklady na vyplácanie sociálnych príspevkov pre ľudí v hmotnej núdzi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.