prešovský Spravbyt zvýšil poistenie za bytové domy až o 600 percent a nikoho z nich na to neupozornil. Viacerí boli zmätení, najhoršie reagovali sociálne slabšie rodiny či dôchodcovia, teda väčšina obyvateľov zo spomínanej ulice.
"Z ničoho nič nám zvýšili kvartálnu poistku z 346 na 2020 korún. Čiže za rok to vychádza vyše 8-tisíc korún. To nás ohromilo, veď je to astronomická suma a ani nevieme za čo, čo z toho poistenia vyplýva," povedal nám dôverník z bytovky na Októbrovej Vladimír Dajča. Medzičasom zistili, že akciová spoločnosť Spravbyt uzavrela zmluvu s Allianz - Slovenskou poisťovňou a ako si všimli, tá ruší expozitúru v Prešove a sťahuje sa do Košíc. Aj tento moment u nich vyvolal nedôveru. "To by ma zaujímalo, či bolo nejaké výberové konanie, alebo súťaž na najlepšie poistné ponuky. Ľudia sa ma na to pýtajú a ja im neviem dať odpoveď," dodal V. Dajča.
Zaujal nás ich podnet, najmä ak poistenie je dobrovoľnou záležitosťou. O čo sa takto zvýšená cena opiera, na to sme sa pýtali riaditeľa Spravbytu Viliama Valoviča. "Od januára tohto roku sme uzavreli novú poistnú zmluvu, pričom sme zohľadnili nové ceny nehnuteľností. Poistenie sa tým navýšilo v priemere na 2,3-násobok. Jednoducho, prešli sme na nové trhové ceny majetku a od toho sa odvíja aj cena poistného. Spravujeme 11-tisíc bytov a poistili sme ich na 16,3 miliardy korún. Čo sa týka tohto konkrétneho paneláku, bol podpoistený len na hodnotu 7 miliónov. Po novom ide o 32 miliónov, preto to 600-percentné zvýšenie poistky," reagoval riaditeľ Spravbytu. Zdôraznil, že paneláky sú teraz poistené proti živelným pohromám, požiarom, vodovodným škodám aj technickým haváriám. Ako príklad uviedol nedávny prípad z rovnakého sídliska, keď silná búrka strhla strechu. Zo starej poistky sa nedala nahradiť novou, ale teraz sa situácia zmení.
Na otázku, či o tom informovali nájomníkov aj vlastníkov bytov a či s tým súhlasili, odpovedal: "Informácia išla cez náš pravidelný magazín, ktorý vydávame. Nedalo sa to robiť osobitne, veď spravujeme 400 bytoviek. A čo sa týka dobrovoľnosti, ak užívateľ bytu s poistným nesúhlasí, môže nás požiadať, aby sme jeho byt, alebo dom zo zmluvy vyňali, ale potom sa musí poistiť osobitne, prípadne niesť zodpovednosť za vzniknuté škody."
Za obyvateľov bytov na Októbrovej ulici sme sa tiež pýtali, prečo uzavreli zmluvu práve s menovanou poisťovňou a či vypísali verejnú súťaž. Podľa V. Valoviča, so Slovenskou poisťovňou spolupracovali od roku 1996. O tri roky neskôr jej dali výpoveď, preverovali poistné podmienky v iných a ešte v tom roku výpoveď stiahli, keďže im inštitúcia, v tom čase už Allianz - Slovenská poisťovňa, ponúkla až 60-percentné zľavy. "Nebol dôvod meniť poisťovňu, alebo vypisovať verejnú súťaž. Aj v tomto prípade nám maklérska spoločnosť, s ktorou spolupracujeme, vyjednala 43-percentnú zľavu," argumentoval V. Valovič.
Riaditeľka bytového hospodárstva Spravbytu Amália Bendíková pridala praktickú poznámku: "Ľudia dosť investujú do obnovy bytov, dávajú si robiť plastové okná, podlahy, menia kuchynské linky a aj keď majú byty poistené, v prípade výbuchu plynu, alebo inej pohromy by sa im investície nikdy nevrátili. O zmene poistného sme začali uvažovať na podnet vlastníkov bytov." Poznamenala tiež, že nie vo všetkých prípadoch ide o 600-percentné navýšenie poistky.
Princíp dobrovoľnosti sa uzavretím novej poistnej zmluvy podľa zástupcov Spravbytu nepotlačil. Kto s tým nesúhlasí, môže o vyradenie z poistnej zmluvy požiadať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.