musí uspieť nápad spoločnosti Tatry - Teplo, s. r. o. na využitie biomasy v energetike Vysokých Tatier. Projekt je hotový, domyslieť treba jeho financovanie.
"V prvej fáze chceme premeniť dve kotolne tak, aby sme v nich mohli spaľovať biomasu. Vybrali sme kotolne s najväčšou ročnou výrobou teplej úžitkovej vody, teda v Tatranskej Lomnici a na Sibíri," uviedol konateľ spoločnosti Tatry - Teplo Jozef Kručay. Podľa prepočtov by tak Tatranci ročne na nákladoch za teplo a teplú vodu ušetrili v priemere takmer 6-tisíc korún na jeden byt.
Inštalovanie nových technológií v dvoch kotolniach si vyžiada takmer 9 miliónov korún. Tie zatiaľ spoločnosť, ktorej jediným spoločníkom je mesto Vysoké Tatry, nemá. Uvažuje aj o úvere. "Predložili nám investičný plán, my ho podrobnejšie prehodnotíme. Potrebujeme dôslednú ekonomickú analýzu. Keby sme mali garanciu finančnej injekcie od štátu, isto by sme do toho išli," uviedol prednosta mestského úradu Vysoké Tatry Jozef Vilim.
Nápad na využitie biomasy pre tepelné hospodárstvo sa ujal v Tatrách po nešťastnej novembrovej kalamite. "Dá sa povedať, že všade okolo je priam nadbytok biomasy, teda čečiny, haluziny, tenčiny i kôry stromov. Bolo by plytvaním, keby sa všetko pálilo. Dendromasa sa teraz uskladňuje na kopy a vozí na ďalšie spracovanie," vysvetlil Jozef Kručay. Z drevného odpadu vznikajú drevné štiepky a brikety. "Je to najlacnejší materiál, s ktorým sa dá kúriť a je ho dostatok. Okrem toho nezaťažuje životné prostredie," zdôraznil konateľ spoločnosti Tatry - Teplo.
Drvenie haluziny a výrobu štiepkov v Tatrách momentálne robí česká firma Mobys z Kladna. "Záujem o drevné štiepky je najmä z Poľska a Maďarska. Tatranskému nápadu s využitím biomasy na vykurovanie fandím, veď tento zdroj majú doslova pod nosom a bude ho dostatok ešte dlhé roky," uviedol Lubomír Podlipný z kladnianskej firmy na spracovanie drevnej hmoty. Ako dodal, doposiaľ podrvili 700-tisíc kubíkov čečiny a haluziny, z toho vyrobili 150-tisíc ton drevnej štiepky. Tatranci by na začiatok pre dve kotolne ročne potrebovali 40-tisíc ton štiepkov.
Využitie takzvaného drevného odpadu teší aj lesníkov. "Je dobré, že táto hmota má využitie. Okrem toho čistenie postihnutých plôch od haluziny výrazne pomáha znížiť riziko požiarov," skonštatoval hovorca Štátnych lesov TANAPu Marián Šturcel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.