Peniaze rezortné ministerstvo poskytlo pred niekoľkými rokmi na výstavbu kanalizácie a vodovodu v rómskej osade. Podľa zmluvy dielo malo byť odovzdané do užívania už v roku 2003. Keďže stavba dodnes nie je ukončená, ministerstvo odstupuje od zmluvy a žiada vrátiť dotáciu.
Naše noviny už o tomto prípade informovali zhruba pred rokom. V prípade stavby totiž došlo ku niekoľkým finančným prešľapom. Peniaze, ktoré mali byť preinvestované v jednom roku sa minuli o rok neskôr. Išlo o porušenie rozpočtových pravidiel, obci hrozila vysoká pokuta. Bystrančanov však teraz máta aj neukončená stavba. "Čo sa týka pokuty za neskoro preinvestované peniaze, to sa nám už podarilo vyriešiť. Poukázali sme na tvrdosť zákona, finančný postih nám opustili. Bohužiaľ, došiel nám list od ministerstva, je to čierne na bielom odstupujú od zmluvy a žiadajú poskytnutú dotáciu vo výške približne 7 miliónov korún vrátiť," skonštatoval súčasný starosta Bystrian František Žiga.
Samotnú stavbu začali realizovať v roku 2000, náklady boli vyčíslené na zhruba 9 miliónov korún. Peniaze poskytlo ministerstvo, dvadsiatimi percentami mala prispieť samotná obec. Stavba mala byť ukončená v júni 2003. Také boli plány, realita je však iná. Súčasný starosta je tretí v poradí, ktorý prebral nepríjemnú štafetu v podobe tejto stavby. Stavbu začal realizovať a spomínanú dotáciu vybavil v poradí prvý starosta. Koncom roka 2002 sa konali komunálne voľby, Bystrančania si zvolili nového starostu, teda v poradí druhého. Ten však sedel na starostovskej stoličke približne rok, jeho zdravie podlomila zákerná choroba a následne zomrel. Práve za jeho éry mala byť stavba daná do užívania. "Možno to môj predchodca zanedbal, predsa len bol už veľmi chorý," vysvetlil terajší F. Žiga, ktorý v poradí ako tretí starosta vzišiel z nových volieb.
V júni 2003 sa na stavbe konal kontrolný deň, vtedajšie vedenie obce sa snažilo situáciu zachrániť aspoň tak, že sľúbili stavbu dokončíme do konca roka 2004. "Dodávateľ prác sa zaručil, že tak urobí, ale nestalo sa," konštatoval F. Žiga. Stavba nie je ukončená dodnes.
Dnes má vedenie obce hlavu v smútku, sedem miliónov jednoducho nemá. Na otázku, čo podniknú ďalej starosta obce povedal: "Nechceme zatiaľ nikoho z tejto situácie obviňovať. Určite si však najmeme nezávislého právnika." Starosta v tomto prípade nevylučuje, že sa s dodávateľom prác budú možno aj súdiť. Všetko vraj záleží od usmernenia zo strany právnika.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.