priestoroch betliarskeho kaštieľa. Hoci si pri prehliadke historických inštrumentov podvedome zaškrípete zubami, návšteva stojí za to. Slovenská komora zubných technikov tu totiž priniesla takmer kompletné vybavenie niekdajších dentistov. Kedysi si nimi boli obyčajní kováči. "Zuby ani tak netrhali, ako vylamovali špeciálnym hákom zo železa. A robili to na jarmokoch. Také niečo ako dezinfekcia, neexistovalo," vysvetľuje diplomovaný zubný technik Oto Weisler a ukazuje na hrozivo vyzerajúci hák zavesený do zuba v napodobenine ľudskej čeľuste. "Ale napríklad vŕtanie v 18. storočí bolelo menej, než teraz. Dentisti totiž používali vŕtačky, ktoré poháňali šliapaním a tie mali nižšie otáčky, než tie súčasné. Aj drôty, spony a rovnátka sa vyrábali z materiálu, kvalitou porovnateľného s terajším". Za pozornosť návštevníka expozície napríklad stojí staré zubárske kreslo s pľuvátkom. Trochu sa podobalo na súčasné až na to, že vypľutý obsah ústnej dutiny vynášali dentisti von vo vedrách.
Hoci pri rozprávaní o práci niekdajších zubárov a zubných technikov dostáva človek so slabším žalúdkom zabrať, to všetko patrí k histórii tohto zaujímavého povolania. Niet čo závidieť našim predkom, zato súčasní dentisti by si určite pochvaľovali asistenčné skrinky a laboratórne stoly. Boli z vyrezávaného dreva, vyzerali ako kus nábytku a dnes by mali veľkú hodnotu aj v starožitníctvach. Šliapacia leštička na leštenie zubných náhrad sa podobala na šijací stroj, no sterilizátory pripomínajú už tie dnešné. Do dnešného dňa je napríklad funkčný röntgen firmy Siemens. "Ale bál by som sa s ním už röntgenovať. Má široké žiarenie," hovorí O. Wiesler. Snáď najstaršou vecou zo zbierky je 200-ročný odlievač vysokotaviteľných kovov. "Predpotopným" kúskom je aj keramická pec, či prístroj na tavenie a lisovanie zlata na zubné náhrady. "Zbierku vystavujeme v Modrom kameni. Jednotlivé kusy nám buď niekto podaroval, alebo sme ich kúpili. Ale veľkú časť máme od pozostalých kedysi úspešných dentistov," vysvetlil prezident Slovenskej komory zubných technikov Jaroslav Šaár. Výstava potrvá do polovice septembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.