totiž podpíše aj pod postupným zánikom kasární v Kežmarku.
"Pre nás by bolo optimistické, keby sme mohli povedať, že takýchto prísah bude ešte veľa. Ozbrojené sily Slovenska však prechádzajú na profesionálnu bázu a aj my budeme pomaly končiť svoju činnosť. Nejakú prísahu ešte stihneme, ale zrejme už len priamo v kasárňach, nie v centre mesta," povedal veliteľ výcvikovej základne vojakov základnej vojenskej služby v Kežmarku Milan Gajdoš. Ako dodal, v piatok v Kežmarku zložilo slávnostnú vojenskú prísahu 478 vojakov povinnej služby. "Do Kežmarku prišli tretieho mája a v pondelok mesto opustia, pôjdu k takmer tridsiatim predurčeným útvarom," upresnil veliteľ.
Ceremoniál prísahy si prišli pozrieť nielen rodičia mladých vojakov, ale zvedavosť "stiahla" aj domácich. "Je to celkom pekný akt, určite to má väčšiu silu v historickom centre ako niekde v ošumelých kasárňach," poznamenal obyvateľ mesta. Kežmarčanov prekvapilo, keď na slávnostnej tribúne videli stáť "svojho" primátora v uniforme. Ako bývalý príslušník ozbrojených síl si ju na seba obliekol po dlhej dobe. Tak sa totiž dohodol s vojakmi, keď sa snažil prehovoriť ich k slávnostnému aktu v centre mesta. "Sľúbil som im, že ak bude prísaha na námestí, oblečiem si uniformu. Urobil som tak predovšetkým na znak úcty k armáde, veď sám som z nej vyšiel," vysvetlil primátor Igor Šajtlava. Slávnostnú uniformu, doplnenú symbolmi OSN, vytiahol zo skrine po štyroch rokoch a priznal sa, že ju používal aj počas pôsobenia v mierových zboroch. Postupným odchodom vojakov a likvidáciou kasární v meste nadšený nie je. Podľa jeho informácií by mal vojenský útvar v Kežmarku zostať do novembra roku 2006.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.