nestačí len adekvátna prednemocničná starostlivosť a primeraný transport do nemocnice, ale je nutné pokračovať v reťazci záchrany života. Práve tu často rozhoduje čas a vhodná organizácia. V Prešovskom kraji však nie je veľa nemocníc, ktoré by mali urgentný príjem premyslený a vyriešený tak, aby spĺňal všetky atribúty efektívnosti diagnostického procesu. Zatiaľ ho nemá ani prešovská Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana, hoci má množstvo iných špičkovo vybavených pracovísk.
Jednou z tých, ktorá stavila na potrebu urgentného príjmu, je nemocnica s poliklinikou (NsP) vo Svidníku. Chcelo to len vôľu manažmentu a s minimálnymi stavebnými úpravami v bývalom centrálnom príjme zriadili fungujúce odborne riadené pracovisko. "Je verejným tajomstvom, že doteraz to bola najslabšia zložka reťazca poskytovania prvej pomoci pri záchrane života. Prídete do nemocnice a pacienta sa nemá kto ujať," pripomenula nedávnu minulosť primárka oddelenia urgentnej medicíny a medicíny katastrof Ľubica Žaková (na snímke). "Urobili sme všetko pre to, aby sa to zmenilo. Keď sanitka dovezie pacienta, na urgentnom príjme sa ho ujme odborný tím a začne s odbornými vyšetreniami, ktoré sa nedajú robiť v teréne. Oproti sebe sú umiestnené dve najčastejšie navštevované ambulancie - interná a chirurgická. Jej priamym pokračovaním je oddelenie akútnej a intenzívnej medicíny, kde sa zabezpečia úkony zabezpečujúce zaistenie základných vitálnych hodnôt. V prípade potreby po určení diagnózy pacienta presunieme na príslušné lôžkové oddelenie," sprostredkovala nám základnú informáciu o súčasnom urgentnom príjme. Na oddelení je zriadená aj recepcia, kde službukonajúca sestra prepojená s jednotlivými oddeleniami zabezpečí v prípade potreby aj konziliárne vyšetrenia. Zabezpečený je aj osobitný vchod s fotobunkou a príjazd pre sanitky.
Akýmsi krstným otcom urgentného príjmu v svidníckej NsP je primár chirurgie Jozef Krajničák, ktorý sa touto problematikou zaoberal na stážach v USA a svojimi skúsenosťami inšpiroval manažment nemocnice. Keď sme sa zaujímali o náklady, námestník NsP Marián Kožík nám ich síce nevedel vyčísliť, ale potvrdil, že boli minimálne. Aj personálne obsadenie museli riešiť inak ako vo svete. Takéto pracovisko si totiž vyžaduje 4 urgentných lekárov a 10 sestier. "To nemáme. Inak, takúto špecializáciu univerzálnych urgentných lekárov majú na Slovensku len asi 4 ľudia. My sme to riešili kumulovaním funkcií špecialistov s príslušnou sestrou z oddelení a funguje to," konštatoval M. Kožík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.