folklórnych slávností (ZFS). Vďačné publikum si vytlieskalo ešte zopár prídavkov. Program Lúčnice označili diváci za jednoznačný vrchol ZFS, ktoré sa v nedeľu v amfiteátri pod Tromi korunami skončili.
"Festival starne, veď ja som sem chodila ako decko a teraz už mám sprievod vlastných detí. Vždy ma niečo osloví, prekvapí, nemám pocit, že speje k zániku, naopak," povedala návštevníčka ZFS zo Starej Ľubovne. Najmä pre obyvateľov Zamaguria je festival skutočným kultúrnym sviatkom. "Tej kultúry si v tomto ospalom kúte veľa neužijeme, takže chodím na festival rok čo rok, bez ohľadu na program," vysvetľuje mladík z Matiášoviec. Nie je dušou síce folklorista, ale na ZFS si našiel aj iné žánre. "Celkom kvitujem, že tu bol Gladiátor, aj keď práve táto kapela bola terčom kritiky smerom k dramaturgii slávností. Myslím si však, že je fajn, ak si tu aj my mladší nájdeme niečo svoje," dodal.
Na hlavnom pódiu sa počas troch dní vystriedali súbory ako prešovský Šarišan, domáci Flisocek, kežmarská Magura, Ľubovňan, prešovský Puľs, ale aj skupiny z Čiech a Poľska. Areál ZFS ponúkal aj ukážky remeselníckych výrobkov, po prvý raz sa v Červenom Kláštore prezentovali bylinkári. "Viem, že ich zatiaľ nie je veľa, je to len taká takpovediac 'štichpróba', o rok by sme z toho chceli urobiť väčšie medzinárodné stretnutie bylinkárov. Tak chceme nadviazať na tradíciu Červeného Kláštora, veď tu pôsobil mních Cyprián, ktorý sa preslávil aj znalosťami z botaniky, liečiteľstva a svojim herbárom," povedal riaditeľ festivalu Peter Šuca. Bylinkári na ZFS ponúkali väčšinou hotové výrobky, liečivé čaje či prípravky z bylín na zlepšenie zdravia.
"Dá sa povedať, že doba nám praje, ľudia si radšej ako za lieky zaplatia za prírodný liek, ktorý nemá vedľajšie účinky. Všetko to sú dary prírody a my sme tiež jej súčasťou," povedala Zuzana Homolová z ekofarmy v Odorici. Je už treťou generáciou bylinkárov v rodine. Od malička sa s otcom túlala po lesoch a lúkach, poznávala bylinky a dnes nemá problém povedať, ktorá rastlinka je na čo dobrá. "Jasné, že neraz za mnou niekto príde s problémom a chce zázrak na počkanie, súčasná doba je totiž rýchla," smeje sa bylinkárka. Napriek tomu, že dom jej stále vonia liečivými rastlinami, vie si ešte vychutnať vôňu i chuť dobrého bylinkového čaju. "Pestujeme liečivé rastliny, ktoré dokážu adaptovať organizmus na súčasnú zvýšenú záťaž prostredia," dodala Zuzana Homolová. Možnosť stretnúť sa s kolegami bylinkármi víta, považuje to za výmenu skúseností, nie konkurenciu. "Možno o rok nás tu bude viac," teší sa na novú príležitosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.