najzávažnejšie patria trestné činy proti rodine a mládeži a z nich trestný čin týrania blízkej a zverenej osoby. Najčastejšími páchateľmi sú muži, ktorí týrajú svoje manželky alebo partnerky, nelichotivé druhé miesto zabrali trestné činy voči ženám a deťom spoločne," uviedla pre náš denník námestníčka okresného popradského prokurátora Dašena Grigerová. Za minulý rok obvinili popradskí vyšetrovatelia zo spáchania trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby 5-násobný počet násilníkov v porovnaní s číslami spred dvoch rokov.
Trestný zákon špecifikuje trestné činy týrania blízkej a zverenej osoby až od roku 2002. "Posudzuje sa psychické a fyzické týranie, dlhodobosť násilia v rodine a jeho intenzita. Vyšetrovanie je vždy náročné, vyšetrovatelia musia stupeň fyzického a psychického utrpenia definovať. Najviac ho nájdeme v rodinách, najčastejšími páchateľmi sú muži vo veku tridsať až štyridsať rokov," konkretizovala profil násilníka so sklonmi k týraniu D. Grigerová. Zároveň doplnila, že väčšinou ide o muža s prostým, jednoduchým vzdelaním, ktorý uplatňuje v rodine fyzickú prevahu. Pochádza z nižšej sociálnej vrstvy a nedostatok peňazí rieši alkoholom. Ten pohltí ďalšie financie z rodinného rozpočtu a doma speje k bitkám. "Vyskytli sa však aj prípady trestných činov zo strany vysokoškolsky vzdelaných mužov. Tí však týrajú svoje okolie skôr psychickým vydieraním," povedala námestníčka popradského okresného prokurátora.
Medzi najzávažnejšie prípady patrí trestný čin Milana Š. z Batizoviec, ktorí tri roky bezdôvodne bil svoje maloleté deti Petra, Patrika, Milana, Zdenku a Máriu. Kopancami, fackami a vyhrážkami sa snažil "prevychovať" aj svoju manželku Renátu. Deti chcel násilný otec "naučiť poriadku" vyhrážkami, že ich zabije, vulgárnymi nadávkami, nezmyselným nočným budením a príkazmi, ktoré sa vzápätí menili na úplne iné. Niekoľkoročné násilie vyvrcholilo mimoriadne krutým zaobchádzaním s manželkou a synom, ktorý chcel matku pred bitkou ochrániť. "Vysmieval sa synovi, ťahal ho za nohu a keď sa Renáta Š. zavrela v detskej izbe spolu s deťmi, obžalovaný vytlačil drevenú výplň dverí, vošiel do izby, snažil sa chytiť syna Milana a keď sa Renáte Š. podarilo ho z izby vytlačiť, vybral dvere z pántov, ktoré hodil do detskej izby. Vytiahol Renátu z izby na chodbu, zvalil ju na zem, priľahol ju. Keď matku začal brániť syn Milan, obžalovaný do neho kopol a keď sa Renáte Š. podarilo vstať, obžalovaný z kuchyne zobral nôž a začal sa manželke aj deťom vyhrážať zabitím," uvádza sa v policajnom spise. Batizovčana odsúdil Okresný súd v Poprade na nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s výkonom v prvej nápravnovýchovnej skupine. Zároveň mu bolo nariadené ochranné psychiatrické a protialkoholické liečenie.
Ruka v ruke s alkoholom a týraním blízkych ide častokrát aj pokus o znásilnenie. Sexuálny styk totiž ani medzi manželmi či bývalými partnermi nie je povinnosťou. Príkladom je prípad Jozefa P. z Levoče. Ten si chcel "užiť" so svojou bývalou manželkou Ľudmilou v ich spoločnom byte. Keď odmietla, zvalil ju na posteľ, vulgárne jej nadával, udieral po tvári a ústach a držal jej ruky, aby sa nemohla brániť. Ľudmilu zachránila malá dcérka, keď zazvonila na zvonček do bytu. Nebol to však jediný prejav násilia u Jozefa P. Takmer päť rokov týral bývalú manželku, vyhrážal sa jej smrťou. "Ona skončí na cintoríne, ja pôjdem do basy a dcéra do detského domova," uvádza sa v spise najčastejšia replika dnes už odsúdeného násilníka. Počas piatich rokov si teraz už bývalá manželka užila množstvo úderov päsťou po tvári, škrtenie a kopance. Jozef P. bol najprv odsúdený na desať rokov väzenia, odvolaním však dosiahol na Krajskom súde v Prešove takmer o polovicu kratší trest.
Trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby sa dopustí ten, kto dlhodobo bije, kope, ponižuje, pohŕdavo zaobchádza, neustále sleduje, vyhráža sa, vyvoláva strach alebo stres, izoluje, citovo vydiera či inak ohrozuje svojim správaním blízku osobu alebo osobu, ktorá je zverená do jeho starostlivosti alebo výchovy. V prípade, ak páchateľ spôsobí takýmto konaním ťažkú ujmu na zdraví viacerých osôb alebo smrť, hrozí mu trest odňatia slobody na desať až pätnásť rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.