nespokojnosť s ochranou prírody vo Vysokých Tatrách. Sú účastníkmi medzinárodného fóra Divočina v Európe. Svoj protest proti úrovni ochrany prírody na Slovensku síce vopred avizovali, ale formu a miesto do poslednej chvíle utajovali. Napokon si svoje transparenty s nápisom Nechajme prírodu byť prírodou rozložili pred budovou Štátnych lesov (ŠL) TANAPu v Tatranskej Lomnici.
"Je to skôr korektná forma protestu, nechceme vyvolávať ďalšie konflikty, len upozorniť, že problémy ochrany prírody sa na Slovensku dlhodobo neriešia," uviedol jeden z ochranárskych aktivistov Rastislav Mičaník z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Účastníci protestu prišli riaditeľovi Štátnych lesov TANAPu odovzdať otvorený list. V ňom ochranári z mimovládnych organizácií žiadajú, aby ŠL podporili návrh zonácie územia tak, ako bol predložený Správou TANAPu. Požadujú tiež vymedzenie dostatočne veľkej oblasti divočiny, chcú, aby v územiach so 4. a 5. stupňom ochrany prírody nebolo odstraňované žiadne padnuté drevo. "V súčasnosti neexistuje dostatočná záruka, že finančné prostriedky z Fondu solidarity Európskej únie budú využité na činnosti, ktoré sú v súlade s poslaním a cieľmi tatranského národného parku. Žiadame pozastaviť poskytnutie týchto finančných prostriedkov až do prijatia záväzku zo strany Vlády SR, že tieto financie budú použité len na aktivity, ktoré budú v súlade s odporúčaniami misie Svetovej únie ochrany prírody (IUCN)," píšu aktivisti v otvorenom liste.
Pred protestujúcich ochranárov prišiel aj riaditeľ ŠL TANAPu, vypočul si ich požiadavky a prevzal otvorený list. "Toto zhromaždenie nás prekvapilo, ale nemáme čo skrývať, správame sa korektne a transparentne. K obsahu otvoreného listu a požiadaviek ochranárskych aktivitov sa vyjadríme neskôr," povedal riaditeľ ŠL Peter Líška.
Väčšina účastníkov protestu je presvedčená, že postupy v TANAPe sú v rozpore s medzinárodnými štandardmi pri chránení vzácnych biotopov, podľa nich prírode netreba pomáhať, aj po kalamite sa dokáže "pozbierať sama". Situáciu by mohlo podľa nich vyriešiť zónovanie, ktoré jednoznačne povie, ktoré časti národného parku zostanú ponechané na samovývoj, ktoré pre rozvoj turizmu či vedecké účely.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.