prvý raz pricestuje kompletná svetová špička odborníkov, ktorí budú prednášať a diskutovať o anglickej slovotvorbe. "Idea konferencie vznikla, keď isté holandské vydavateľstvo pripravovalo do tlače učebnicu slovotvorby v anglickom jazyku a aj naši kolegovia, Pavol Štekauer a Američan Rochelle Lieber ju editovali. Tak akosi sa zrodila myšlienka konferencie a autori učebnice náš návrh pricestovať na Slovensko prijali," povedala nám za organizátorov prezidentka Slovenskej asociácie pre štúdium angličtiny a pracovníčka Katedry anglistiky a amerikanistiky na Filozofickej fakulte PU Slávka Tomaščíková (na snímke). Autorov, ktorí pracovali na učebnici je 28 z rôznych krajín sveta, ale účastníkov bude celkom 75. Diskutovať prídu aj ďalší odborníci z Belgicka, Holandska, Španielska, Japonska, Fínska, USA, Veľkej Británie a ďalších európskych štátov. Na otázku, čo bude konkrétnym výstupom z konferencie, S. Tomaščíková reagovala: "Celá konferencia sa bude nahrávať a výstupom bude DVD pre účastníkov, ale aj ako výukový materiál pre našich študentov. Cez internet on-line sprostredkujeme zborník prác účastníkov pre anglistickú akademickú obec na Slovensku."
Konferencia sa uskutoční tento víkend v aule Fakulty zdravotníctva. Niektorí účastníci už do Prešova pricestovali, iní prídu až dnes, ale zdržia sa o niekoľko dní dlhšie, aby sa zoznámili so Slovenskom. Väčšina z nich tu bude totiž po prvý raz. Aj preto organizátori z PU pripravili literárny večer už v predvečer konferencie, teda v piatok o 17.00 hod. Svoju tvorbu budú prezentovať súčasní americkí autori Marcia Hurlow a Howard Wolf. V programe sú však aj výlety do okolia podľa požiadaviek účastníkov, z ktorých viacerí pricestujú aj so svojimi rodinami. Prevažne pôjde o zoznámenie s Vysokými Tatrami, niektorí prejavili záujme navštíviť Banskú Štiavnicu, Levoču, Spišský hrad a všetky kultúrne pamiatky zapísané v UNESCO, vrátane unikátnych drevených kostolíkov.
Pripomíname, že jedinečné podujatie na PU sa koná v roku, keď katedra anglistiky amerikanistiky na FF oslavuje 40 rokov od svojho založenia. Vznikla síce z katedry cudzích jazykov a menila svoju podobu, ale v súčasnosti je obsadená silnou zostavou 16 špičkových odborníkov. Vedie ju Teodor Hrehovčík. Napokon, tento študijný program je jediný na Slovensku a aj záujem uchádzačov je veľký. Ide o päťročné magisterské štúdium a v súčasnosti sa na katedre vzdeláva okolo 500 študentov. Zaujímali nás aj ciele do blízkej budúcnosti. "Našim úsilím je otvoriť nový študijný program prekladateľstvo -tlmočníctvo v kombinácii anglický a iný cudzí jazyk. Pracujeme na akreditácii," informovala nás S. Tomaščíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.