usadil roj včiel.
Čierny fľak nad oknom len pár centimetrov od strechy priťahoval najmä pozornosť detí, dospelí si nových obyvateľov bytovky ani len nevšimli. "Ani neviem, že ich tu máme," bola ich najčastejšia odpoveď. Deťom hrajúcim sa pod oknami však roj včiel neunikol. "Pozorujeme ich už zopár dní," prezradila skupinka malých bádateľov.
O tomto probléme nevedeli ani na Okresnom stavebnom bytovom družstve (OSBD), pod správu ktorého blok Balada patrí. "Zatiaľ nám nikto nič nehlásil. Na to, aby sme mohli niečo urobiť, je potrebná žiadosť obyvateľov bytovky," skonštatovala pracovníčka OSBD Ľudmila Horanská. "Podobný problém sa už na jednej z bytoviek vyskytol," pripustila Ľ. Horanská. "Hneď, ako nás jej obyvatelia požiadali o odstránenie, urobili sme tak," dodala.
Podľa Jozefa Kováča zo Štátnych lesov TANAP-u nie je takáto situácia bežná, vyskytnúť sa však môže. "Rojenie je v tomto období prirodzená vec. Včelia matka - kráľovná vyletí z úľa, nasledovaná ostatnými včelami, tie sa zhromaždia okolo nej a vytvoria nový úľ. Vybrali si však nezvyčajné miesto," uviedol J. Kováč. "Zrejme je v okolí nejaké včelstvo," dodal.
Aj keď priame nebezpečenstvo obyvateľom v takýchto prípadoch nehrozí, dávať pozor by si mali predovšetkým alergici. "Pokiaľ ich nikto nedráždi, nemali by ublížiť. Včelie bodnutie môže byť však smrteľne nebezpečné pre ľudí, ktorí trpia alergiou na včelí jed," pripomenul J. Kováč.
Po pár dňoch roj včiel z fasády bytovky zmizol. "Možno, že uletel roj a niekto si poň prišiel," vyslovil svoju domnienku správca bytovky Vladimír Chromý.
Autor: pet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.