Ľutinka im totiž počas nedávnych povodní vzal lávku vedúcu od obce cez potok k ich stavbám na bývanie.
"Chodíme dookola cez role. Cez deň trasu kilometer tam a späť prejdem niekoľkokrát. Horšie je to vtedy, keď niekto z rodiny ochorie. Sanitkár odmieta cez role k nášmu domu prejsť. Chorú babku musíme naložiť do dvojkolesovej káry a dopraviť ju cez oraninu do obce. Keď prší, je to veľmi ťažké. Prechádzame cez súkromné pozemku, ľudia nám už zakazujú tade prechádzať," hovorí Radomila Nižníková.
Starosta žiadal Obvodný úrad v Sabinove o výstavbu provizórnej lávky cez potok, zatiaľ však neuspel.
Prívalová voda spôsobila iba v obci Ľutina v Sabinovskom okrese 15-miliónovú škodu na obecnom majetku. Veľké škody vznikli aj na súkromnom majetku. Rozvodnený potok Ľutinka sa vylial z koryta a bral všetko, čo mu stálo v ceste. Odplavil časť asfaltovej cesty, most za pol milióna, podmyl kultúrny dom, vzal ľuďom záhrady. Na veľkej časti miestneho futbalového ihriska sa vytvoril kráter, po tráve a zemine niet ani stopy.
Počas povodní voda ohrozovala aj štyri rozostavané rodinné domy na začiatku obce. Stavebník Zdeno Pluščák (na snímke na titulnej strane), ktorému voda odplavila časť záhrady a stavebný materiál, povedal: "Musíme sa s tým zmieriť, čo už. Ale strach sme mali."
Starosta obce Vladimír Lelovský tvrdí, že hoci sa spomínané štyri domy nachádzajú v extraviláne obce, musia ich chrániť. "Ľudia do ich výstavby investovali niekoľko miliónov."
Počas trvania tretieho stupňa povodňovej aktivity urobili v obci podľa starostu najnutnejšie záchranné práce. Ďalšie práce sú však podľa neho nedostatočné. "Ako starosta obce už viac nemôžem urobiť. Budem žiadať správcu toku - Povodie Hornádu a Bodvy, aby riešilo túto situáciu," poznamenal starosta, ktorý verí, že sa tento stav bude urýchlene riešiť. V opačnom prípade vznikne podľa neho veľký problém. "Bojím sa, že jedného dňa sa všetci z dediny ocitneme v susednej Pečovskej Novej Vsi," obáva sa Vladimír Lelovský.
Počas povodní boli zničené aj všetky parkovacie plochy, ktoré sa využívajú počas augustových odpustových slávností. Vtedy obec navštívi okolo 50-tisíc ľudí. "Štát zbytočne vynaložil peniaze na vysypanie koryta kamencami, pretože ak sa znova privalí veľká voda, všetko odplaví. 'Regulačku' treba urobiť poriadne," povedal dôchodca František Javorský.
Starosta je zúfalý. Obec nemá dostatok finančných prostriedkov na riešenie následkov povodne. V januári tohto roka podala projekt na rekonštrukciu a úpravu infraštruktúry Ľutiny. Prostredníctvom takto získaných financií plánujú najmä spevniť koryto potoka s využitím priľahlých území okolo toku Ľutinky. "Takýmto zásahom by bolo možné eliminovať škody vznikajúce pri stále sa opakujúcich povodniach," dodal V. Lelovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.